– Lényegében rutinülés lesz, hiszen egy közvádas ügyről van szó, és ilyen esetben a bizottság gyakorlata töretlen, azaz felfüggeszti az érintett képviselő mentelmi jogát, várhatóan ez történik most is – mondta lapunknak az Országgyűlés mentelmi bizottságának elnöke arról, hogy a testület hétfőn, zárt ülésen tárgyalja Burány Sándor ügyét. Hargitai János szerint a bizottság határozata után a Ház még aznap dönthet a politikus kiadásáról a plenáris ülés részeként.
Ismert: Polt Péter legfőbb ügyész a hét elején kezdeményezte a Párbeszéd frakcióját erősítő szocialista politikus mentelmi jogának felfüggesztését. Polt ezt a Központi Nyomozó Főügyészség előtt, ittas állapotban elkövetett járművezetés vétsége miatt folyamatban lévő nyomozás eredményeként indítványozta az Országgyűlés elnökénél.

A Párbeszéd frakciójába igazolt MSZP-s ittas gépjáművezetésért felelhet
Fotó: MTI/Kovács Attila
A rendőrség még január 19-én, este tíz óra után ellenőrizte a Burány Sándor által vezetett gépjárművet Budapest IX. kerületében, a Határ úton. Az ellenőrzéskor a politikus elismerte, hogy alkoholt fogyasztott, szervezetében enyhe fokú alkoholos befolyásoltságot mutatott a szonda.
Mivel Burány Sándor cselekménye ittas állapotban elkövetett járművezetés vétségének megállapítására alkalmas, ezért indokolt a politikus gyanúsítotti kihallgatása, ám erre csak mentelmi jogának felfüggesztése esetén nyílik lehetőség.
„Szeretteim társaságában sört fogyasztottam, majd elkövettem életem egyik legnagyobb hibáját: autóba ültem és vezettem. A közúti ellenőrzést végző rendőrök engem is megállítottak, és szonda megfújására kértek. Mentelmi jogomra természetesen nem hivatkoztam, arról a helyszínen lemondtam, hiszen cselekedeteim következményeit minden körülmények között vállaltam, vállalom. Az eljáró rendőrök jegyzőkönyvet vettek fel, jogosítványomat bevonták és eljárást kezdeményeztek. Nem teljesen világos, hogy miért kérik ki a mentelmi jogomat, miután arról a helyszínen lemondtam, de a lényegen ez nem változtat. Hibámat őszintén sajnálom és vállalom a felelősséget” – írta közösségi oldalán a politikus.
Bár Burány 1994 óta a parlament tagja, és második ciklusát kezdi a törvényalkotási bizottságban, úgy tűnik, nincs tisztában azzal, hogy szabálysértési eljárás kivételével az országgyűlési képviselő nem mondhat le mentelmi jogáról, márpedig az ő ügye a büntető törvénykönyv hatálya alá tartozik.