Győrfi Pál tájékoztatása szerint a bántalmazás mellett időnként jelentős anyagi kárt is okoznak a támadók.
Emlékezetes, hogy az elmúlt időszak legsúlyosabb mentőtámadása tavaly novemberben történt, amikor egy vélhetően drogos fiatalember, miközben éppen segíteni akartak rajta, hasba szúrta a mentőápolót, aki életveszélyes sérüléssel került kórházba.
A támadások jelentős részét egyébként részeg vagy drogos emberek követik el, amit az alábbi eset is bizonyít. Idén márciusban kórházba szállítása közben kezdett balhézni a mentőben egy erősen ittas kecskédi férfi. Azért mentek ki hozzá, mert elvágta a kezét. Mikor beültették a mentőautóba, ellenállt, később pedig egyszerűen megrúgta az ápolót, aki könnyebben megsérült.
A mentőszolgálat minden esetben feljelentést tesz közfeladatot ellátó személy elleni erőszak miatt. Ezért letöltendő börtönbüntetést is kiszabhat a bíróság, amire már volt példa is.
A mentőket ért rendszeres támadások miatt, illetve azok megelőzése érdekében kötött megállapodást az OMSZ a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóságával (FÖRI).
Ennek egyik fontos eleme a közterületen dolgozó mentők biztonságát szolgálja, hiszen az önkormányzati rendészek bizonyos esetekben a mentőkkel együtt érkezhetnek a helyszínre, hogy megelőzzék, elhárítsák a támadást.
Szükség esetén az OMSZ mentőegységei a rádiókészülékük pánikgombjának megnyomásával jelezhetik, hogy bajba kerültek. Ilyenkor a központban látják, hogy éppen hol tartózkodik a jármű, és azonnal értesítik a rendőröket.
Az Országos Mentőszolgálat kizárólag olyan feladatokat lát el, ahol a beteg állapota miatt sürgős segítségre van szükség, illetve ahol útközben is beavatkozások, vizsgálatok igénye merülhet fel.
Az ország 230 mentőállomásán 7000 mentődolgozó tevékenykedik, akik évente csaknem egymillió beteget látnak el.