A Köznevelési Kerekasztal konzultációi és tárcaközi egyeztetések eredményeként jövőre átalakul a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik), ezzel pedig létrejönnek a tankerületi központok. Az oktatásért felelős államtitkárság emlékeztetett: az 59 tankerületi centrum 2017. január elsejétől önálló költségvetési szervezetként működik és gazdálkodik, munkájukat középirányító szervként a Klik koordinálja. Jövőre csaknem 600 milliárd forintból gazdálkodhat az állami intézményfenntartó rendszer – tették hozzá.
Jelentős változás, hogy januártól a tankerületi központokhoz kerül az iskolák működtetése. Ez azt jelenti, hogy a centrumok foglalkoztatotti állományába kerülnek a köznevelési intézmény működtetését és a működtetéshez kapcsolódó feladatokat ellátó köztisztviselők, közalkalmazottak és munkavállalók.

Új érettségi vizsgatárgyak lesznek jövőre
Az oktatásért felelős államtitkárság felhívta a figyelmet: az állam erős szerepvállalására a területi különbségek kiegyenlítése, az egyenlő feltételek, a pedagógusok bérének garantálása miatt szükség van, a feladatok egységesítése segítséget jelent az ellátásban részt vevőknek. – Ezáltal a korábbinál egyértelműbbé válnak a felelősségi viszonyok, és a feladatellátáshoz szükséges forrás központilag tervezhetőbb lesz – tették hozzá. A működtetés átvételére összesen 55 milliárd forintot csoportosítottak át.
Kiterjeszti a kormány az előmeneteli rendszert, így a pedagógiai szakszolgálati intézményekben a pedagógus szakképzettséggel rendelkező nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő munkatársak is belépnek az életpályába. Az államtitkárság emlékeztetett arra is, hogy 2013 novemberében megkezdődött azoknak a szakiskoláknak a tartalmi megújítása, amelyek a középsúlyos értelmi fogyatékos tanulók gyakorlati képzésére specializálódtak. – Az ezzel foglalkozó munkacsoport kidolgozta az új koncepciót és a hozzá tartozó 18 új kerettantervet, amelyek hamarosan megjelennek – jegyezték meg.
Változik a tankönyvtámogatás, valamint az iskolai tankönyvellátás rendje is. Az első és második évfolyamon tanulók a tankönyveket megtarthatják, vagyis azokat nem kell visszaadni az iskola könyvtárába. Az államtitkárság emlékeztetett: míg a 2015/2016-os tanévben összesen 6,545 milliárd forintot költött a kormány tankönyvekre, a 2016/2017-es tanévben már 7,326 milliárd forintot.
Január 1-jétől új érettségi vizsgatárgyak jelennek meg, amelyek kötelezőek lesznek a május-júniusi vizsgaidőszaktól. Emellett 2017 januárjában lépnek hatályba a kötelező (magyar nyelv és irodalom, nemzetiségi nyelv és irodalom, történelem, idegen nyelv, matematika), valamint az egyes választható (például a biológia, földrajz, informatika, kémia, fizika) vizsgatárgyak módosított követelményei is.