Rétvári Bence a Digitális oktatási konferencia és kiállítás beharangozójakor úgy fogalmazott: az iskolába most belépők már digitális bennszülöttek, az ő igényeikhez kell igazítani az oktatást is. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára emlékeztetett: a kormány tavaly fogadta el a digitális oktatási stratégiát, ennek megvalósítása már elindult, amikor 1608 iskolát szereltek fel új számítógépekkel, monitorokkal és egyéb modern informatikai eszközökkel. Ennek folytatásaként újfajta, európai szinten is versenyképes eszközök fognak megjelenni a magyar köznevelésben, így háromdimenziós nyomtatók, virtuálisvalóság-kamerák és programozható robotok is. Az iskolai ingergazdag környezet elősegíti az ismeretek elmélyítését – tette hozzá Rétvári Bence. A digitális fejlesztéshez hozzátartozik a tananyagok új logika szerinti átalakítása is, ami a következő évek feladatai közé tartozik.
Az államtitkár kiemelte: a digitális tananyagokhoz a diaszpórában élő magyar tanulók is ingyenesen hozzáférhetnek, így a stratégia és a fejlesztés a magyar nemzet egyesítésnek is fontos része.
Deutsch Tamás, a Digitális jólét programért felelős miniszterelnöki biztos arról beszélt, hogy a program – amelynek végrehajtásában teljes körű szakmai konszenzus van – komoly nemzetközi érdeklődést váltott ki. A politikus úgy fogalmazott: a kormányzat szándéka az, hogy minden magyar polgár a digitális átalakulás nyertesévé váljon, és a folyamat ne okozzon újabb társadalmi megosztottságot.
– A digitális oktatás részei az infrastruktúra fejlesztése, ideértve a megfelelő sávszélességet és az intézmények wifielérését; az eszközbeszerzés; a pedagógusok digitális kompetenciájának fejlesztése; valamint új, digitális tananyag kialakítása – ismertette Deutsch Tamás.
Brassói Sándor, az Oktatási Hivatal köznevelési elnökhelyettese szólt arról, hogy interaktív, tematikus heteket is fognak tartani az iskolákban, amelyek a frontális oktatásból való kilépést segítik elő, és az országos kompetenciamérést is a digitális térbe szeretnék helyezni. Az idén először megrendezett Digitális oktatási konferencia és kiállítás szeptember 29–30-án tekinthető meg a BME informatikai épületében, ahová – előzetes regisztráció után – minden érdeklődő diákot, szülőt és pedagógust várnak.