– A szülők közül többen kaptak munkát, a bérek sok helyen emelkedtek, és a gyermeket nevelők jóval kevesebb adót fizetnek – sorolta a javulás mögött meghúzódó okokat az államtitkár, aki szerint ezek a hatások együttesen segítettek abban, hogy a hátrányos helyzetű gyerekek száma is csökkenjen, és több fiatalnak legyen reménytelibb jövőképe.
Hangsúlyozta, hogy a kormány már a GDP több mint 4 százalékát fordítja családtámogatásokra, ami a 2,4 százalékos OECD-átlagnál jóval magasabb, ráadásul folyamatosan emelkedik. – 2010-től 2017-re majdnem másfélszeresére nőnek a családtámogatások, amikor már összesen 1743 milliárd forint jut a családokra, vagyis 243 milliárd forinttal több, mint idén. A családi adókedvezmény keretösszege jövőre 277 milliárd forintra emelkedik, ez 8 százalékkal több, mint ebben az évben. Ez azt jelenti, hogy a legalacsonyabb jövedelmű csaknem 110 ezer család teljes egészében megőrizheti a bruttó jövedelmét – emelte ki Rétvári.

A családok tankönyvkiadásai 34,6 százalékkal mérséklődtek
Az államtitkár megemlítette, hogy jövőre a jelenlegi 25-ről 30 ezer forintra emelkedik a kétgyermekesek adókedvezménye, ami 390 ezer családot érint, továbbá 5 százalékra csökken a legfontosabb élelmiszerek áfája, ami családonként 35-40 ezer forint megtakarítást jelenthet. – Idén szeptembertől minden alsó tagozatos általános iskolás számára biztosítjuk a tankönyvet, a következő tanévben pedig már az ötödikes évfolyamon sem kell fizetni a könyvekért. Az intézkedés eredménye szemmel látható, a KSH legutóbbi kimutatása is azt mutatta, hogy a családok tankönyvkiadásai 2015-re 34,6 százalékkal csökkentek – sorolta.
A munkahelyvédelmi akció lényege pedig az, hogy a sérülékenyebb társadalmi csoportokba tartozóknak munkát adó cégek számára járulékkedvezményt adnak, így a társadalom legelesettebbjei – köztük a hátrányos helyzetű gyerekek – is előrébb léphetnek a költségvetésnek köszönhetően. A KSH mérése szerint az elmúlt 2-2,5 évben a valamennyi szegénységi kockázatnak kitett emberek száma 465 ezerről 293 ezerre, azaz a harmadával csökkent.