– A honvédségről szóló törvény módosításának kulcseleme a minisztériumba (HM) integrált felsőszintű katonai, stratégiai vezetés önállósítása. A miniszternek csak irányítási jogköre lenne, meghatározná a célkitűzéseket, megteremtené a szükséges forrásokat, majd ellenőrizné a végrehajtást, a katonai vezetés pedig végrehajtaná a feladatokat – mondta Benkő Tibor a honvédségi törvényjavaslat-csomagról a parlamenti pártokkal csütörtökre meghirdetett egyeztetés után.
A javaslatcsomag része emellett a honvédelmi veszélyhelyzet fogalmának bevezetése, valamint a honvédelmi alkalmazottakról szóló törvény megalkotása. A honvédelmi miniszter kifogásolta, hogy az ellenzéki pártok közül csak a Jobbik vett részt az egyeztetésen. Az MSZP szerdán, az LMP és a DK csütörtökön jelezte, hogy nem vesznek részt az egyeztetésen, mert azt csak színjátéknak tartják.
Benkő Tibor jelezte: október 31-én nyújtotta be az Országgyűlésnek a javaslatcsomagját; a frakcióknak azóta lehetőségük lett volna módosító indítványt benyújtani vagy egyeztetést kezdeményezni a témában, de egyiket sem tették. Kósa Lajos, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke arra reflektálva, hogy a HM és a Magyar Honvédség szervezeti szétválasztása gyengíti-e a civil kontrollt, azt mondta: a HM és a Magyar Honvédség civil kontrollját alapvetően a parlament és annak honvédelmi és rendészeti bizottsága biztosítja.

A tárcavezető szerint a cél a vezetés önállósítása
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
A miniszter tegnap harmincöt százalékos illetményfejlesztést is bejelentett a honvédelmi alkalmazottak számára. Benkő Tibor elmondta: az érintettek január elsejétől egységesen húsz százalékkal, majd évente 5-5 százalékkal több illetményben részesülnek. Úgy fogalmazott, nemcsak a feladatellátás, hanem a katonákról való gondoskodás is fontos, s lehetőség van arra, hogy a honvédelmi alkalmazottak is többletjuttatásban részesüljenek munkájukért.
A honvédelmi alkalmazottak kategóriájának bevezetéséről szóló javaslatot október végén nyújtották be a parlamentnek. Az elfogadása esetén január elsejétől hatályos rendelkezés szerint ebbe a körbe azok a civilek tartoznak majd, akik a katonák mellett dolgoznak – jelenleg köztisztviselői, kormánytisztviselői besorolásban –, és munkavégzésüket számos speciális szabályozás is érinti.
Gyakorlat madarason
A Magyar Honvédség 72 órás készenlét-ellenőrzési gyakorlatot tart szerda óta a déli határszakaszon, ezzel is támogatva a rendőrség munkáját. Balogh János országos rendőrfőkapitány tegnap a Bács-Kiskun megyei madarasi határvédelmi bázison tartott sajtótájékoztatón hangsúlyozta, a gyakorlat során a katonák és a rendőrök a határrend fenntartásával kapcsolatos valamennyi feladatban részt vesznek. Korom Ferenc altábornagy, vezérkari főnök elmondta: mintegy 2300 katona lát el folyamatos készenléti szolgálatot, s közülük mintegy 1100-an vesznek részt a 72 órás gyakorlaton. Az altábornagy felidézte: a honvédség 2015 óta vesz részt az illegális migráció kezelésében, az idei nyár azonban mérföldkő volt, hiszen a biztonsági határzár kiépítettségi foka, illetve a migrációs helyzet alakulása azt eredményezte, hogy jelentős állományt vonhattak ki a határvédelmet támogató feladatból.