Rendszeresen felbukkan a hazai egészségügyi konferenciák és rendezvények környékén a Diagon-ügyben ipari kémkedésért 2013-ban jogerősen elítélt Harmat Sándor. Információink szerint egy éve még Zombor Gábor egészségügyi államtitkár bizalmasaként mutatkozott be, de a mostani – főként kórházi vezetőkkel lefolytatott – találkozóin már azt állítja, hogy Orbán Viktor miniszterelnöknek is tanácsokat ad. Úgy tudjuk, Harmatot nemrég már egy miniszter is figyelmeztette arra, hogy fejezze be az ámokfutását, és ne házaljon a Fidesz nevében.
Nevek, tevékenységi körök
Lapunk több olyan egészségügyi intézmény vezetőjével is beszélt, akiket Harmat Sándor személyesen megkeresett. Szinte valamennyiükkel egy-egy konkrét európai uniós fejlesztés kapcsán vette fel a kapcsolatot, felajánlva valamelyik, már említett „magas szintű” kapcsolatrendszerét a sikeres pályázás érdekében. Elmondásuk szerint Harmat a 2007–2013-as fejlesztési időszakban számos TÁMOP-, TIOP- és KEOP-pályázatánál feltűnt mint közvetítő.

Harmat egy konferencián. Mostanában a kórházvezetőket környékezi meg
Harmat Sándorral összefüggésben a világhálót és a cégadatokat szemlélve számos furcsaság fellelhető. Az egyik ilyen egy 2015-ös élelmiszer-biztonsági konferencián tartott előadás, amelyet dr. Harmat Sándor tartott „Hazai fejlesztésű innovatív technológiai lehetőségek az élelmiszeriparban” címmel. A PestiSrácok azonban úgy tudja, hogy Harmat Sándornak nincs doktori végzettsége.
A cégadatokat böngészve Harmat Sándornak összesen két céghez volt köze, ám Harmat Sándor Gábor (akinek az anyja neve megegyezik az előbb említett Harmat Sándorral, tehát azonos személy) tíz gazdasági társaságban is érintett, vagy volt érintett. Ezek a vállalkozások Szegeden, Budapesten, Székesfehérváron és Szolnokon működnek, tevékenységi körük pedig megszámlálhatatlan területre terjed ki. Ilyen például a rádióműsor-készítés, különféle építőipari szolgáltatások, üzemanyag-nagykereskedelem, kommunikáció, de természetesen felbukkan a gyógyszerek kis- és nagykereskedelme is.
Különös, hogy amíg a Harmat Sándor nevéhez köthető társaságokban nem volt feltűnő a tulajdonosi kör változása, addig azokban a vállalkozásokban, amelyekben a cégadatok szerint a férfi Harmat Sándor Gáborként bukkan(t) fel, igencsak nagy volt a mozgás. A cégek körül több, külföldön bejegyzett kockázatitőke-alap is megjelent.
A kitiltási botrány szálai
A gyógyszeriparban a budapesti EUCIS Partners Kft. érdekelt, ám itt is lehet említést érdemlő momentumra bukkanni. Az ügyvezetők között felbukkant Torba Tamás, akit 2013 októberében Harmat Sándor váltott ebben a pozícióban. Harmat már ebből a vállalkozásból is kivonult. Torba Tamás neve viszont nem véletlenül cseng ismerősen, ő volt a Bunge nevű amerikai világcég lobbistája, aki lényegében kirobbantotta az amerikai kitiltási botrányt, amikor azt mondta: egy férfi – Tábor Viktor – arról tájékoztatta, kétmilliárd forintért el lehet intézni, hogy jelentősen csökkenjen az étolaj áfája.
Torba Tamás, mint azt a kitiltási botrány koronatanújaként a bíróságon elmondta, akkor ismerte meg Tábor Viktort, a kitiltási ügy egyetlen vádlottját, amikor a Széchenyi Bank elnökének tanácsadójaként dolgozott. (Tábor ekkor a pénzintézet informatikai rendszerét fejlesztette.) Tanácsadói munkájáról Torba Tamás a per során annyit árult el, hogy amikor a bank nehézségekkel küzdött, akkor Harmat Sándor ajánlott segítséget. Egészen pontosan a Harmathoz köthető Chemium Kft. került szóba, amely közreműködött volna a bank egy részének értékesítésében. Harmat egy ázsiai cégcsoportot ajánlott Torba figyelmébe, azonban kiderült, hogy a pakisztáni tulajdonú holding tulajdonképpen irodai takarítással és egyéb szolgáltatásokkal foglalkozott, ezért az üzlet meghiúsult.
Harmat Sándor egy ideig a feleségén keresztül volt érdekelt a fent említett Chemium Kft.-ben, amely 2011-ig volt Harmat Anitáé. A Chemium története sem mentes a furcsa esetektől. Harmat Anitától Baróthy Gáborhoz került a cég. Harmatéktól annyira azért nem távolodott el, hogy a társaság telephelyét megváltoztassák, az ugyanis a mai napig Harmat Sándor tataházai szülőháza.
Átvert gyengénlátók
A vállalkozás egyik képviselője tavaly szeptemberben jelentette be az Eselyegyenlito.hu című weboldal indítását egy sajtótájékoztatón. A honlap elméletileg fogyatékkal élőknek, leginkább a látássérülteknek tenné könnyebbé az életét. A projekt 800 millió forintból készül, ebből 558 millió a Gazdaságfejlesztési operatív program Széchenyi 2020 forrásaiból érkezett, azonban a várt eredmény elmaradt, ugyanis az oldal jelenleg sem működik, holott a tavaly szeptemberi sajtótájékoztatón csupán egy hónapos türelmi időt kértek.
A Chemium Kft. Harmaték diagonos büntetőpere alatt és után is jól prosperált. 2010-ben évi 97 millió forint nettó forgalmat bonyolított le, majd 2014-ben, két évvel Harmat jogerős elítélése után már csaknem 900 millió forintot. Sőt a Chemium Kft. 2012-ben 17,8 millió forint vissza nem térítendő állami támogatást nyert el a Mikro-, kis- és középvállalkozások technológiai fejlesztése című pályázati kiíráson, az Új Széchenyi-terv keretében. A vállalkozás 2013-ban ugyancsak jelentős összeghez, több mint 12 millió forinthoz jutott, miután a Chemium azért pályázott, hogy a nemzetközi piacra is betörhessen. A PestiSrácok korábbi közlése szerint a tender dokumentációjában a Chemium Harmat feleségét és Harmat Sándort is megnevezi mint a cég fontos vezetőit.
A reptéri rajtaütés
Ahogy már említettük, Harmat Sándor neve nagy nyilvánosság előtt először az úgynevezett Diagon-ügyben bukkant fel. Emlékezetes: az orvosi diagnosztikumokat fejlesztő és gyártó Diagon két egykori vezető beosztású munkatársa, Harmat Sándor első- és Torma Lajos másodrendű vádlott tervrajzokat, szabadalmakat, ipari titkokat és a különféle technológiákkal kapcsolatos információkat töltött le magának. Ezek lényegében a teljes dokumentációját jelentették egy Oroszországban felépítendő gyárnak, amelyről a Diagon ebben az időben előrehaladott tárgyalásokat folytatott.

A Chemium Kft. tulajdonosi körének változásai. Harmat Sándor a háttérből igazgat?
Ám egy konkurens vállalkozás, a Diachem Kft. elcsábította a két középvezetőt, hogy a technológia és a szabadalmak tulajdonosát kikerülve maga köthessen üzletet az oroszokkal. A pénzügyőrség 2008 májusában csapott le Harmat Sándorra, amikor épp a Liszt Ferenc repülőtéren – táskájában a tervezett gyár teljes leírásával – megpróbált felszállni a moszkvai járatra. Társait később fogták el Budapesten.
Jogerősen bűnös
A vád szerint Harmat és Torma, a két volt Diagon-munkatárs és Pallai Zsolt, a kémeket „felbérelő” Diachem Kft. ügyvezetője több mint 3 milliárd forint kárt okozott tettével. Harmat Sándort a bíróság első fokon egy év nyolc hónapi börtönbüntetésre és két év közügyektől való eltiltásra ítélte. A jogerős ítélet végül azt mondta ki, hogy a vádlottak titoksértést követtek el, a milliárdos károkozás ügyében pedig polgári bíróság hivatott dönteni. A bíróság az első- és a harmadrendű vádlottat 10-10 millió, a másodrendű vádlottat 8 millió forint megfizetésére kötelezte.
Természetesen megkerestük az ügyben Harmat Sándort, akivel sikerült tisztáznunk, hogy a céginformációs rendszerben – ahogyan azt sejteni lehetett – Harmat Sándor Gábor néven is szerepel. Azt viszont tagadta, hogy üzleti megbeszélései során Orbán Viktorral, illetve más fideszes politikusokkal meglévő kapcsolataira hivatkozott volna. Harmat leszögezte, éppen az őt ért támadások miatt nem vesz részt állami projektekben, kizárólag magáncégeknek ír szakmai anyagokat. A férfi további kérdéseinkre nem kívánt válaszolni, személyes találkozót ajánlott, ám közölte, még egy ideig szabadságon van.