Érzelmesnek szánt, de megkésett vallomással állt elő Gyurcsány Ferenc annak alkalmából, hogy tegnap megkezdte börtönbüntetését a Sukoró-ügyben három évre elítélt Tátrai Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. egykori vezetője. „Ma reggel Tátrai Miklós börtönbe vonul. Helyettem” – írta Facebook-oldalán a DK elnöke. Szerinte Tátrainak az volt a bűne, hogy nem volt hajlandó hamisan tanúskodni ellene a Sukoró perben.
„Azt a számlát fizeti, amit nekem szántak” – fogalmazott Gyurcsány. Mint hangoztatta, lassan egy évtizeddel később is úgy látja, „hogy kormányom és a vagyonkezelő vezetői helyesen cselekedtek: törvényesen segítették a Velencei-tó partjára tervezett hatalmas beruházás megvalósítását”. Szerinte Tátrai és egykori helyettese, Császy Zsolt – aki két év hat hónap börtönt kapott és szeptemberben kezdi meg a büntetés letöltését – nagyszerű emberek, akik „állták és állják a sarat. Nem panaszkodnak, küzdenek.” Gyurcsány a helyette börtönbe vonuló Tátrait, illetve Császyt arról biztosította, hogy barátsággal és megbecsüléssel gondol rájuk, és akárcsak az ítélet meghozatalakor, most is megfenyegette az igazságszolgáltatás résztvevőit, mondván, reméli, hogy el fog jönni az igazság pillanata „és az elítéltekből vádlók, a vádlókból és bírókból vádlottak lesznek”.
A Sukoró-ügy lényege: még 2008. július 30-án Joav Blum izraeli–magyar üzletember csereszerződést kötött az állam képviseletében eljáró MNV-vel. Blum egy befektetőcsoportot képviselt, amely King’s City néven kaszinóvárost akart építeni a Velencei-tó partjára, Sukoró területén. A megállapodás szerint az állam tulajdonában lévő sukorói telkeket cserélték volna el Joav Blum pilisi és albertirsai ingatlanjaival. Ha a telekcsere megvalósul, a vád szerint 1,2 milliárd forintos kár érte volna a magyar államot.

Az exminiszterelnök, az MNV volt vezére és helyettese szövetsége tartósnak tűnik
Budai Gyula meglepőnek és mulatságosnak nevezte a volt szocialista kormányfő vallomását. – A DK és Gyurcsány a Sukoró-ügy kapcsán az elmúlt hónapokban folytatott kommunikációja egyértelműen arra ment ki, hogy koncepciós perként mutassák be a bírósági eljárást, ebbe a sorba illik bele a mostani megszólalás is – mondta a Magyar Időknek a volt elszámoltatási kormánybiztos. Emlékeztetett, hogy amikor másodfokon felmentették a vagyonkezelő később elítélt vezetőit, akkor Gyurcsányék örömtüzeket gyújtottak, a jogerős elmarasztaló ítélet kapcsán pedig csak fenyegetőzni tudtak, nekitámadtak az ügyészségnek, a bíróságnak.
Az országgyűlési képviselő hangsúlyozta: Gyurcsányt annak idején nem véletlenül hallgatta meg a bíróság a Sukoró-ügyben, és a kormánybiztosként általa nyilvánosságra hozott belső levelezések is mind-mind azt bizonyították, hogy Tátrai magasabb szintről, Gyurcsánytól és Bajnai Gordontól kapta az utasításokat. – Amikor ezeket a gyanús összefüggéseket feltártam, és a felelősségüket hangsúlyoztam az ügyben, akkor a volt szocialista kormányfők azonnal a bíróságra rohantak és bepereltek – emlékeztetett a politikus, aki szerint Gyurcsány örülhet, hogy megúszta az ügyet. – Mártírkodhat Gyurcsány, de az ő fejéből pattant ki a sukorói üzlet, az ő és gazdasági minisztere kézi vezérlésével történtek az események. Tátrai helyett valóban neki kellett volna börtönbe vonulnia – mondta Budai Gyula.