Az egyik legjelentősebb karitatív kezdeményezés Magyarországon a Baptista Szeretetszolgálat által szervezett Cipősdoboz-akció, amikor rászoruló gyermekek juthatnak játékokhoz, és sokuknak ez minden karácsonyi ajándék, amit kapnak – közölte lapunkkal a Magyarországi Baptista Egyház elnöke.
Papp János elmondta: az idei kampány nyitányaként szombaton egy nagyszabású hálaadás-ünnepség is lesz a Budapest Arénában Chuck Norris, a világszerte ismert amerikai filmszínész, karatemester és felesége részvételével, akik maguk is a baptista egyház tagjai. A lelkész felidézte: a múlt évben csaknem ötvenezer cipősdoboz gyűlt össze keresztény emberektől és gyülekezetektől.
– Hazánk legnagyobb korosztályos gyűjtőakciója lett a kezdeményezés, majdnem 170 millió forint értékben juttattunk játékokat, kisebb eszközöket a szükséget szenvedő itthoni és külhoni magyar gyermekekhez – fogalmazott az elnök, hozzátéve: felhívták az adakozni kívánó gyermekek, szülők és munkahelyi közösségek figyelmét, hogy erőszakos vagy bármilyen más ártalmas dolgot ne tegyenek bele a csomagokba.
Papp János arról is beszámolt: Magyarországon jelenleg több mint háromszáz gyülekezetben 20-25 ezer ember vesz részt a vasárnapi istentiszteleteken, ám a baptista szociális és oktatási intézményrendszeren keresztül ennél jóval több ember mindennapi életében van jelen az egyház.
– A múlt század elejétől tartunk fenn szociális intézményeket, később megkezdték a tevékenységüket az oktatási intézményeink és ifjúsági szolgálataink is, amelyek a kommunista rezsim alatt sajnos szüneteltetni kényszerültek a tevékenységüket. Az elmúlt hat-nyolc év során viszont a szóban forgó két területen a kormány döntése alapján nagyobb szerepet vállalhattak az egyházak, és mi is több lehetőséget kaptunk. A nagyjából ötven oktatási intézményünkben körülbelül 15 ezer gyermekkel foglalkozhatunk, a több mint száz különböző jellegű, kisebb-nagyobb intézményből álló szociális szolgáltatórendszerünkben pedig több mint húszezer ellátottról gondoskodunk naponta – sorolta a teológus.
Tájékoztatása szerint a Tabitha gyermekhospice-házat – amely jelenleg a legnagyobb ilyen intézmény Magyarországon – is a baptisták működtetik. – Ennek kibővítésén dolgozunk, kétszeresére szeretnénk bővíteni a hely kapacitását – jegyezte meg.
Az egyházelnök kitért rá: az 1996-ban alakult szeretetszolgálat napjainkban közel háromezer munkatárssal és több száz önkéntessel végzi tevékenységét országszerte és a világ számos országában, s a jótékonysági szervezetnek mára olyan sokféle tevékenysége van, amelyhez stabil logisztika háttér szükséges.

Papp János elnök szerint a közösség jelentős szerepet vállal a bajbajutottak megsegítésében
– Ezért egy pályázatos fejlesztés eredményeként szeptemberben letehettük a pákozdi logisztikai központunk alapkövét, amelyben egy 1700 négyzetméteres raktárépület és adománygyűjtő pont is üzemel majd – közölte Papp János.
A lelkész-vezető tájékoztatott róla: több templomuk is felépült az elmúlt években, hiszen a rendszerváltozás óta több mint száz új baptista gyülekezet alakult az országban. – Folyamatosan erősödik a baptista egyház és a gyülekezetei, így képesek nagyrészt saját erőből templomokat, imaházakat építeni – fogalmazott a teológus.
Hozzátette: mivel a korábbi központi székházukat – ahol a Baptista Teológiai Akadémia nevű akkreditált felsőoktatási intézmény is helyet kapott – kinőtték, ezért a kormányzat döntése alapján új székházat kapott a baptista egyház. Az épületet idén január hatodikán, a korona visszahozatalának 40. jubileumi évfordulóján vehették birtokba, a felújítási tervek elkészültek, a kivitelezési munkák pedig jövőre indulhatnak.
– Lehetőségei szerint az üldözött keresztényeken is segít a Magyarországi Baptista Egyház. A kinyújtott kezünk a szeretetszolgálat, amely igyekszik jelen lenni a Közel-Kelet országaiban és Afrikában. Segítettünk egyebek mellett különböző iskolákban Szíria és Jordánia területén, emellett olyan segélyakciókban is igyekszünk részt venni, amelyeket a magyar kormány hirdet meg vagy kezdeményez. Így például készek vagyunk az együttműködésre a kabinet által alapított ösztöndíjprogramban, amelynek részeként ösztöndíjas üldözött keresztény diákok kerülhetnek hazánkba és tanulhatnak. Azok az egyházak, amelyekhez tartoznak, igyekeznek valamilyen hátteret biztosítani nekik. Baptisták leginkább Nigériából érkeznek, hiszen körülbelül nyolcmillió hittársunk él ott, sokan menekülni kényszerülnek a válságos körülmények közül – fogalmazott Papp János.
Az egyházvezető elmondta: a krízisterületeken élők megsegítésében a Baptista Világsegéllyel működnek együtt szorosabban, a hasonló tevékenységet folytató Hungary Helps nevű kezdeményezéstől és a keresztényüldözés elleni helyettes államtitkárságtól függetlenül, de azokkal párhuzamosan végzik a karitatív munkájukat. – Nagyra értékeljük a helyettes államtitkárság tevékenységét, s hogy a magyar kormány létrehozott ilyen kezdeményezést. Azbej Tristan helyettes államtitkár úrral régóta meglévő jó kapcsolatban és együttműködésben vagyunk jelentette ki az egyházelnök.