– Ezek a programok nem egy nekem szimpatikus vagy idealizált apamodellre épülnek fel. Sőt, senkit sem ítélünk meg és senkit sem skatulyázunk be. Itt nincs jó vagy rossz apuka, mindenki másképp működik, más receptet tart jónak – fogalmazott lapunknak Nagygyörgy Miklós, az apaépítő program ötletgazdája.
– Ha megkérdezek három édesapát, milyen az ideális apa, három tökéletes választ fogok kapni. Ezeken a programokon tehát nem fontos, hogy a társadalmunk milyen apamodellre rendezkedett be, hogy mennyire nehéz szülőnek lenni, itt egyetlen dolog számít: a közösen eltöltött idő öröme és annak minden hozadéka – húzta alá az ötletgazda.
A néhány hónapos kezdeményezés célja, hogy az édesapák bensőségesebb kapcsolatot alakítsanak ki gyerekeikkel a közösen megélt kalandok során. A kétnapos hétvégi programokat egy komplett szakembergárda, lelkes édesapák, pszichológusok és pedagógusok segítenek kialakítani. – Az apaépítő program első számú szabálya, hogy az édesapák egyetlen gyermekkel vehetnek részt az egész hétvégéken.
– Ha mondjuk két gyermekkel jönnének el, a közös program legfőbb prioritása az lenne, hogy az apa életben tartsa őket, merre szaladt, milyen ruhában van, hol mossanak kezet. Így viszont egyszerűen elvész a valódi figyelem – mutatott rá a tréner.
Mint mondta, este, amikor a gyerekek már alszanak, az apákkal taktikai megbeszéléseket tartanak. Ilyenkor az iskolaválasztástól kezdve a digitális világon át egészen a „Szerelmes a gyerekem, mit tegyek?” kérdésekig bármi előjöhet.
– Amikor elkezdtük szervezni az apaépítőt, meghívtam az ismeretségi körömből a férfiakat a tesztprogramokra. Azt láttam, hogy ha sokan együtt vagyunk, és látjuk, hogy ugyanazokban a szituációkban melyik apa hogyan viselkedik a saját gyermekével, abból tanulunk a leginkább. Ugyanakkor fantasztikusnak tartom, amikor egy ötvenéves apa egy harmincéves apával beszélget, mindkettőjüknek van egy hétéves gyermeke, és az idősebb tanácsot ad az apaságról – avat be az amúgy háromgyermekes apa.
Az apaépítő ötlete hosszú évek alatt alakult ki Nagygyörgy Miklós fejében.
– A második kislányom, Zsuzsi Down-szindrómával született; minden összeomlott körülöttem. Két évig gyászoltam és okoltam magam, hogy nem tudtam megvédeni a születendő gyermekemet, a családomat. Aztán döntöttem: magam mögött hagytam az addig felépített életemet, új utakat kerestem. Fel kellett tennem azt a kérdést is, hogy miért kaptam ezt, mit tettem az életemben? Majd ahogy telt az idő, ez a kérdés átformálódott: mit adott ez a helyzet és mit tehetek a jövőben? Ma már tudom, Zsuzsi egy ajándék – mesélte az amúgy háromgyermekes édesapa.
– Az én édesapám rengeteget dolgozott, emiatt nem lehetett neki könnyű, ráadásul mi öten vagyunk testvérek, így sajnos alig jutott idő egymásra. De esténként mindig együtt voltunk, és olvasott nekünk – ez abszolút minta, azzal a különbséggel, hogy én nemcsak olvasok, de énekelek is nekik. A szülők nincsenek könnyű helyzetben. A gyermekeik önbizalmára és egész életére nagy hatással van a 7–14 év közötti korszak. A jó dolgok gyakran evidensek, a rossz érzéssel járó események viszont azonnal traumát karcolnak a lelkükbe – vélte Nagygyörgy Miklós.
Az apaépítésen a férfiak nemcsak jól érzik magukat a gyermekükkel, de kialakul egy olyan bizalmi, cinkostársi kötelék is, ami hosszú távon megalapozhatja vagy újraépítheti a kapcsolatukat.
– A hétköznapi rohanásban a gyermekek nem feltétlenül látják meg édesapjuk azon részét, amiben férfi és társ, ám amikor egy feladatban össze kell dolgozni, rá kell bízniuk magukat, ez az érzés, a biztonság később is elkíséri őket – összegezte Nagygyörgy Miklós.
Mint mondja, kezdetben azt gondolta, az a küldetése, hogy a Down-szindrómás gyermekeken segítsen.
– Aztán tavaly, épp ilyenkor pattant ki az ötlet. Egy előadáson ültem, amikor az egyik mondat telibe talált: „A kapcsolatok nem működnek maguktól, hanem működtetni kell őket.” Ugyanúgy igaz a házasságra, a barátokra és a gyermekeinkre is – idézte fel. Hozzátette: a jövőben szeretnének bevonni olyan gyereket és apát, akik valamiben akadályozottak; hangsúlyos lesz az integráció; de most fejlesztik a nagyobb, tinédzser korú gyermekeknek szánt hétvégéket és az anyaépítőt.