– A kormány biztosítja a szemétszállítást és fenntartja a rezsicsökkentést – jelentette ki Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára tegnap sajtótájékoztatóján. Hozzátette: felháborító, hogy a Zöld Híd Nonprofit Kft. nem látja el a szerződésben vállalt feladatát, nem szállítja el a szemetet több mint száz településről, és a megbízást sem adja át. – A kft.-t irányító „LMP-s” Gémesi György gödöllői polgármester politikai játszmába kezdett, de a kormány nem enged a zsarolásnak, szemét nem marad elszállítatlanul, és fenntartjuk a rezsicsökkentést is – hangoztatta az államtitkár.
Góra Zoltán, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) főigazgatója a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a katasztrófavédelem az ország egész területén felkészült a hulladékszállítás megszervezésére, illetve elvégzésére.
– A Fidesz arra szólította fel Gémesi Györgyöt, az Északkelet-Pest és Nógrád Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási és Környezetvédelmi Önkormányzati Társulás elnökét, hogy vállalja a felelősséget a hulladékügyben előállított helyzetért – közölte Vécsey László, a nagyobbik kormánypárt országgyűlési képviselője tegnap. Megjegyezte: az érintett hulladékgazdálkodási társulási tanács elnöke, Gémesi György, az Új Kezdet ellenzéki párt elnöke, aki az LMP-vel választási szövetséget kötött.
A Zöld Híd ügyvezető igazgatója pedig Gyenes Szilárd, aki Gémesi György alpolgármestere volt, és egyébként az LMP országgyűlési képviselőjelöltjeként indult a választáson.
A Zöld Híd Kft. hulladékgazdálkodási ellátási területén – ami 116 települést jelent – nagyon súlyos helyzet állt elő, negyven településről egyáltalán nem gyűjtik össze a szemetet, a többi helységből pedig nem engedik be a Zöld Híd telepére az önkormányzati, illetve hulladékagglomerációhoz tartozó szolgáltatók által begyűjtött hulladékot hétfő óta.
– Ennek a helyzetnek az egyértelmű felelőse a Zöld Híd vezetése, amely évek óta politikai ügyet generál a hulladéktémából – jelentette ki Vécsey László. A fideszes képviselő az illetékes országgyűlési képviselők, továbbá polgármesterek nevében is felszólította Gémesi Györgyöt, hogy vállalja a felelősséget a helyzetért, minél előbb kezdje meg a károk helyreállítását, ha pedig erre nem hajlandó, akkor a kormány vegye át a Zöld Híd irányítását.

A Zöld Híd Kft. megalapozatlan gazdálkodása is okozhatta a szeméthalom felgyülemlését
Fotó: Éberling András
Fördős Attila, Vác polgármestere a Magyar Időknek úgy fogalmazott: évtizedes probléma vezetett ide, amelynek megoldására Gémesi György nem mutatott együttműködési hajlandóságot, nem folytatott megfelelő adatszolgáltatást az önkormányzati társulás többi tagja, valamint a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. (NHKV) irányába.
A fideszes városvezető szerint megalapozatlan gazdálkodás volt jellemző a Zöld Hídra, az eszközbeszerzések miatt a szolgáltatási díj kiugróan magas volt, ezért több önkormányzat saját szolgáltató céget hozott létre vagy kért fel a hulladékszállításra. Vác is megtartotta a városi hulladékgazdálkodási nonprofit kft.-t, amely a mostani vis maior helyzetben az OKF-fel való egyeztetés után a település közigazgatási területén változatlanul végzi a szolgáltatást. A hulladékot a gyáli hulladékkezelő központba szállítják.
A polgármester megjegyezte: a 116 érintett önkormányzat között Vác is az egyik tulajdonosa a Zöld Hídnak, amely hatalmas adósságot halmozott fel. A kormánypárti politikus szerint a Zöld Híd vezetőinek le kellene mondaniuk és új, szakmailag kompetens személyekkel, a pénzügyi, gazdálkodási helyzet feltárásával, tisztázásával kell újraindítani a kft.-t.
Hétfő este Hertel László, Sződ község polgármestere tisztségükről történő lemondásra szólította fel Gémesi Györgyöt és Gyenes Szilárdot. Gödöllő polgármestere tegnap a Zöld Híd Kft. telephelyén tartott sajtótájékoztatón reagált az őt ért vádakra, azt mondta: három napja tárgyalnak a katasztrófavédelemmel, akikkel egyelőre nem jutottak egyezségre a tekintetben, hogy elszállítják-e a szemetet. Gémesi György a Zöld Híd leállásának okáról azt mondta: „Olyan szintű szolgáltatást tudnak végezni, amilyen a számlán lévő pénzből kitelik.” Gyenes Szilárd szerint az NHKV-nak át kellene utalnia a hiányzó pénzt, illetve a kormányhivataloknak intézkedniük kellene a „törvénysértő” állapot megszűnéséért.