Az Országgyűlés gazdasági bizottsága várhatóan a tavaszi ülésszak kezdetén napirendjére tűzi a 4-es metró beruházása körüli korrupciós ügyek tárgyalását – jelentette be tegnap Bánki Erik, a testület fideszes elnöke. A bizottság ülésére meghívják Medgyessy Péter, Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon volt miniszterelnököket, Demszky Gábor korábbi főpolgármestert, egykori helyettesét, Horváth Csabát és Gy. Németh Erzsébetet, aki korábban az MSZP, jelenleg a DK színeiben politizál a Fővárosi Közgyűlésben. A politikus a tavaszi parlamenti ülésszak első hetére ígérte a meghívásukat – közölte az MTI.
Bánki Erik kizártnak nevezte, hogy az említettek ne tudtak volna azokról a folyamatokról, amelyek „minden idők legnagyobb korrupciós botrányához” vezettek. Reméli, hogy a meghívottak el is mennek majd a bizottság ülésére, szerinte ugyanis aki nem jelenik meg, annak „vaj van a füle mögött”. Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) jelentésére hivatkozva a kormánypárti képviselő megjegyezte, hogy a metróberuházás összegének körülbelül egyharmadát ellopták. „Kíváncsiak vagyunk, kik vettek részt ebben a korrupciós botrányban, kik irányították a szálakat, hová került a pénz” – mondta, hozzátéve, hogy a csalás miatt Magyarországnak várhatóan vissza kell fizetnie 59 milliárd forintot az Európai Uniónak. Kitért arra is, hogy parlamenti vizsgálóbizottságot nem lehet felállítani az ügyben, tekintettel a folyamatban lévő nyomozásra.
Mint megírtuk, a nagyobbik kormánypárt azt is kezdeményezte, hogy a Fővárosi Közgyűlés állítson fel vizsgálóbizottságot a 4-es metró beruházása körüli korrupciós ügyek feltárására. – A legfőbb kérdés, hogy hova lett ez a temérdek pénz – mondta sajtótájékoztatóján Hidvéghi Balázs, a Fidesz kommunikációs igazgatója, aki szerint egy fővárosi vizsgálóbizottság ebből a szempontból is meggyorsíthatná a teljes tisztázást. Kiemelte: fontos lenne tudni, hogy a korábbi városvezetésből milyen politikusok, tisztségviselők milyen módon voltak érintettek ebben az ügyben.
Ismert az is, hogy a 4-es metró korrupciógyanús szerződései és megbízásai miatt a Nemzeti Nyomozó Iroda vizsgálódik. Ettől elkülönítve folyik a 2-es és 4-es metróvonalon futó Alstom metrószerelvények bűncselekménygyanús beszerzése kapcsán a Központi Nyomozó Főügyészség nyomozása.