Az utóbbi években ismét megugrottak a gyógyszerkiadások: míg 2012-ben még elegendőnek bizonyult 240 milliárd forint az orvosságok tb-finanszírozására, tavaly már 261 milliárd forintra volt szükség erre a célra, idén pedig várhatóan 271 milliárd forintra nő a költés – jelezte az egészségügyi államtitkár. Ónodi-Szűcs Zoltán a Portfólió portál gyógyszeripari konferenciáján azt mondta: ennek döntően az az oka, hogy a korábbinál jóval több úgynevezett egyedi méltányossági kérelem érkezett a biztosítóhoz.
Mint arról korábban beszámoltunk, a tendencia évek óta megfigyelhető, a betegek és a kórházak jellemzően a daganatos és a vérképzőszervi betegségek kezeléséhez szükséges új, emiatt drága gyógyszerek megvásárlásához kérnek kiegészítő támogatást. Az államtitkár most azt mondta: annak érdekében, hogy tartható legyen az erre a célra előirányzott költségvetés, a kockázatmegosztás jegyében a túlköltést a gyártókkal fizettetnék meg.
A konferencián az is kiderült, hogy az iparfejlesztést célzó Irinyi-terv részeként kormányhatározat születik a gyógynövényipar fejlesztéséről, és hamarosan publikus lesz az orvosiberendezés- és eszközgyártásra vonatkozó stratégia, a következő témák egyike pedig a gyógyszeripari stratégia kialakítása.
Lepsényi István, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára bejelentette: a gyógyszerfejlesztéshez szükséges klinikai vizsgálatok terén az ország versenyképességét javító kormányhatározat is megszületik hamarosan. Ez különös jelentőségű, hiszen évente nagyjából 15 ezer beteg jut a gyógyszerkipróbálásokon keresztül a legkorszerűbb terápiákhoz, a költségvetés évi 30-40 milliárd forint bevételt könyvelhet el a vizsgáló cégek által nyújtott támogatások kapcsán adók és járulékok formájában, míg maguk a vizsgálatban részt vevő klinikák évente 30 milliárd forintos pluszjövedelemre tesznek szert, amelynek jelentős hányada az orvosok és ápolók bérkiegészítését szolgálja.