Gulyás Gergely (Fidesz) arról beszélt, hogy az 1956 utáni megtorlás ítéleteiről olyan jogszabályt fogadtak el, amellyel lehetővé vált, hogy ne csak rehabilitációra kerülhessen sor, hanem a semmisséget is meg lehessen állapítani. Ezt követően a Kúria megállapította a Nagy Imre-perben hozott ítélet semmisségét, és azt is, hogy az 1958-ban meghozott bírói döntés csak formájában volt ítélet, egyébként nincs köze az igazságszolgáltatáshoz.
Szerinte 1990 után a büntetőjogi igazságtételre nem került sor megfelelő formában, az akkori köztársasági elnök magatartása és az Alkotmánybíróság téves döntése lehetetlenné tette, hogy a legsúlyosabb cselekményeket elkövetők büntetőjogi felelősségre vonása legalább szimbolikusan megtörténjen. Kitért arra is: a kommunizmus bűneinek tagadását veti fel, hogy van olyan párt, amelynek képviselője a putyini médiával együttműködve tagadja a forradalmat.
Rétvári Bence, az Emmi államtitkára kiemelte: nagyon sokféle áldozata van a kommunista diktatúrának. Kitért a 800 ezer elhurcoltra, akik közül 200 ezren nem tértek vissza a gulágokról, a padlássöprésekre, a recski munkatáborra, a halálos ítéletekre, valamint az Andrássy út 60-ban történtekre.
Hozzátette: rengeteg a kárvallott, akit jogilag, egzisztenciálisan igyekeztek ellehetetleníteni. 2008-tól az ő nyugdíjkiegészítésüket fagyasztották be elsőként, ugyanakkor a Fidesz-kormány a tartós szabadságelvonást szenvedettek nyugdíjkiegészítését 50 százalékkal emelte. Szólt arról, hogy 2011-ben magyar uniós elnökség alatt fogadták el, hogy augusztus 23. az önkény áldozataira való emlékezés napja legyen, a kommunista rémtettek tagadása pedig bűncselekmény.
A Fidesz az MSZP hozzáállását kritizálta 1956 kapcsán
Balla György (Fidesz) szerint a jóérzésű emberek számára nehéz volt elviselni azt, amit a baloldal művelt az elmúlt napokban. Bírálta az 1956-os állami megemlékezés alatti rendzavarásokat, valamint azt, hogy az MSZP közös megemlékezést tartott Gyurcsány Ferenc egykori miniszterelnökkel, miközben képviselői az Országgyűlés ünnepi ülésén már nem voltak hajlandóak részt venni.
Ennél is jobban elítélte azonban azt, hogy párttagjuk, Havas Szófia szerint 1956 horthysta provokáció, a nácik által szervezett fasiszta ellenforradalmi puccs volt. Hány Havas Szófia van az MSZP-ben? – kérdezte.
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára szerint is szégyenteljesen viselkedtek a szocialisták, egyénileg és közösségileg is. Emlékeztetett Szanyi Tibor EP-képviselő kijelentésére is, amely szerint október 23-át nem tudja nemzeti ünnepnek tekinteni. Mint hozzátette, az MSZP hozzáállása azért is vérlázító, mert már tíz éve is tönkretették az 50. évfordulót. Válasza alatt az elnöklő Latorcai János többször is figyelmeztette a bekiabáló Gőgös Zoltánt (MSZP).