– Az idő bennünket igazolt, és végre Nyugat-Európa is kezd felébredni – mondta a múlt heti brüsszeli csúcstalálkozóról Halász János. A Fidesz frakcióvezető-helyettese napirend előtti felszólalásában azonban hangsúlyozta, hogy bár a kötelező kvóta mint kifejezés lekerült a napirendről, a probléma még egyáltalán nem oldódott meg. Több millió migráns érkezett az unióba az elmúlt években, és újabb milliók szeretnének jönni, a balkáni útvonal él, és Afrikából is özönlenének Európába az illegális bevándorlók – mutatott rá.
Halász egyértelműnek nevezte, hogy Brüsszelnek továbbra sem célja a migráció megakadályozása, és ezt mindig újabb eszközökkel próbálja segíteni. Példaként a Sargentini-jelentés elfogadását említette, amelyben megint támadják hazánkat. Szerinte Brüsszelben Soros György kottájából játszanak, és a migrációt, az európai népesség cseréjét tekintik értéknek. – Brüsszel és a Soros-hálózat akárhányszor is fenyegeti meg Magyarországot, a Fidesz és a KDNP szövetsége ki fog tartani a magyar nemzeti érdekek védelme mellett. Mi a magyar emberek akaratát érvényesítjük, a magyarok pedig világossá tették a választáson, hogy nem kérnek a tömeges bevándorlásból – jelentette ki Halász János.
A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára válaszában komoly eredménynek nevezte, hogy a visegrádiak együttműködésével sikerült időt nyerni. De az, hogy most nem tudták Európában elfogadtatni a betelepítési kvótát, nem jelenti azt, hogy a szándék is megszűnt – hangsúlyozta Dömötör Csaba, jelezve: a bevándorláspártiak most is komoly erőforrásokat mozgatnak meg. Az államtitkár három veszélyre hívta fel a figyelmet az Európai Bizottság állásfoglalása alapján: a kvótakockázatra, a pénzügyi kockázatra és a menekültügyi eljárások kockázatára.

Halász János, a Fidesz frakcióvezető-helyettese azt mondta: „Az idő bennünket igazolt”
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Bangóné Borbély Ildikó a Semmelweis-nap alkalmából megköszönte az egészségügyben dolgozók munkáját, és arról beszélt, katasztrofális állapotok vannak az ágazatban, a dolgozók nagy lelki és fizikai terhelés mellett végzik munkájukat, és kritikus létszámhiány. Az MSZP-s képviselő közölte: pártja önálló egészségügyi költségvetési csomagot nyújtott be az az ágazat problémáinak kezelése érdekében.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára szintén méltatta az egészségügyi dolgozók munkáját, és arra figyelmeztetett: amikor a szocialisták nyújtották be az egészségügyi költségvetést, akkor leépítettek 16 ezer aktív ágyat, 6000 egészségügyi dolgozót tettek az utcára, valamint vizitdíjat és kórházi napidíjat fizettettek volna az emberekkel. Rétvári Bence szerint a kormány 2010 óta igyekezett többletforrásokat biztosítani az egészségügynek, jövőre pedig 647 milliárd forinttal több jut az ágazatnak, mint amennyit a szocialisták szántak erre.
Demeter Márta arról beszélt, hogy az ország biztonságát a katonák, a honvédségi, rendvédelmi területen dolgozók anyagi megbecsülése garantálja. Az LMP-s politikus ezért sürgette a közalkalmazotti alapbér 60 ezer forintra emelését is. Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára úgy felelt: Magyarországon rend és biztonság van, s ez a legnagyobb közösségi érték. Ennek ellentételezéseként a kormány új szolgálati törvényt léptetett hatályba új illetményrendszerrel, ami jövő januárig összesen átlagosan 50 százalékos emelést biztosít, ebből 45 százalék már megvalósult.
A Ház tegnap egyhangú döntéssel felfüggesztette a Párbeszéd-frakcióban ülő MSZP-s Burány Sándor mentelmi jogát. A rendőrök még januárban érték ittas vezetésen a politikust, akit immár gyanúsítottként hallgathat ki az ügyészség. Burány nem tagadta és élete egyik legnagyobb hibájának nevezte a történeteket, ezért maga is kérte mentelmi jogának kiadását.