Mintegy negyven százalékkal emelkedik a felsőoktatási szociális ösztöndíjakra fordítható keret szeptembertől – jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere tegnap Budapesten.
A tárcavezető megállapodást írt alá a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával (HÖOK) a szervezet Jövőkép programjáról, ahol elmondta: míg eddig évi 4,2 milliárd jutott szociális ösztöndíjakra, szeptembertől kétmilliárddal többet, mintegy 6,2 milliárd forintot költenek rá. Ismertetése szerint hosszú hónapokon keresztül tárgyaltak a HÖOK-kal, amelynek tényleg van jövőképe.
Mint mondta, lehet az utcáról kiabálni vagy berúgni az ajtót, tenni egy javaslatot és lelépni, és lehet a Felsőoktatási Kerekasztal keretén belül is egyeztetni, ahol mindenki jelen van, akinek szakmai, érdemi mondanivalója van a magyar felsőoktatásról.
A miniszter úgy fogalmazott: azt szeretnék, ha Magyarországon egyszerre lenne versenyképes a felsőoktatás, illetve a hallgatók éreznék, hogy a magyar adófizetők támogatják a tanulmányaikat. Kitért arra is, hogy bár 2008 óta nem nőttek a szociális alapú juttatások, az egyéb teljesítményalapú ösztöndíjak területén jelentős változások történtek, forrásnövelés valósult meg, s ez közel nyolcmilliárdos forrást jelent.
Kiemelte, hogy temérdek teljesítményalapú ösztöndíjat alapított a mostani kormány, példaként említve a Klebelsberg-ösztöndíjat, a köztársasági ösztöndíjat, a Nemzeti kiválósági programot, ez utóbbira 5,2 milliárdot fordítanak, és 1915 ösztöndíjast támogatnak. Felsorolta még többek között a Nemzeti kiválósági jogász programot, a sportkarriert támogató ösztöndíjat, a Campus Mundi programot és a Makovecz-ösztöndíjat is, valamint a doktorképzés átalakítását, a források jelentős emelését.
Gulyás Tibor, a HÖOK elnöke a tárgyalások kapcsán elmondta: fél éve indították a hallgatói konzultációsorozatot, és ennek eredményeként több mint 160 problémát gyűjtöttek össze, amiről azt gondolják, foglalkozni kell vele, és már az első hónapok után látták, hogy több államtitkárságot is érintenek a kérdések.
Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár hangsúlyozta, hogy a fiataloktól érkezett a kérés: segítsék őket az első nyelvvizsga megszerzésében. A program elindult, s az első igények a díjak megtérítésére már meg is érkeztek. Mint mondta, a KRESZ-tanfolyam árát is visszatérítik 25 ezer forintig, ez a döntés az év második felében lép életbe.
Kiemelte, hogy január 1-je óta Magyarországon a legalacsonyabb az internet áfája, amely szintén segítség a fiatalok számára, és komoly eredmény, hogy a Diákhitel2-t kamatmentessé tették, a Diákhitel1 összege pedig emelkedett. Ismertetése szerint mára történelmi mélypontra, a korábbi harmadára csökkent a fiatalok munkanélkülisége, s ez jelentősen az uniós átlag alatt van.
Palkovics László oktatási államtitkár arról beszélt: az ösztöndíjakat folyamatosan monitorozzák, és ha szükséges, további változtatások is lesznek. – A diploma jó befektetés hazánkban, ahol gyakorlatilag nincs diplomás munkanélküliség – tette hozzá.