Felhasználható a bíróságon akár a jogosulatlanul megszerzett levelezés is, ha a gyermekek vagy a szülő jogainak védelmében szükséges – mondta ki az Alkotmánybíróság friss határozatában.
A döntés egy konkrét ügy kapcsán született meg, amelyben a házaspár egyik tagja két örökbefogadott gyermeküket Kanadába vitte. A másik házastárs belépett a gyerekeket magával vivő szülő számítógépébe, hogy elolvassa magánlevelezését. Ezután eljárást kezdeményezett, amelyben a megszerzett magánlevelezést is felhasználta arra, hogy megakadályozza a gyerekei Kanadába szállítását.
Az Alkotmánybíróságnak döntenie kellett, hogy a szülőt megillető kapcsolattartáshoz való jog, valamint a szülői felügyeleti és nevelési jog védelme kellő súlyú indok-e ahhoz, hogy magántitkot sértsenek, azaz elolvassák a levelezést. A taláros testület megállapította: jelen esetben a szülő magántitkát szükségesen és arányosan korlátozták, így az nem ellenkezik az alaptörvényben foglaltakkal. A bírói fórum azt is hangsúlyozta, hogy a társadalom minden tagja köteles a gyermek jogait tiszteletben tartani, továbbá biztosítani számára a megfelelő fejlődéséhez szükséges feltételeket.
A szülő neveléshez való joga magában foglalja a gyermekéről való gondoskodást, és köteles biztosítani védelmét – áll az Alkotmánybíróság határozatában.