A Fenyő-üggyel összefüggésben a védelem kezdeményezésére tanúként hallgatták ki szerdán Kovács Lajost – tájékoztatta a Magyar Időket Bánáti János. Gyárfás Tamás ügyvédje közölte, a volt főnyomozó egyrészt elmondta véleményét a Fenyő-gyilkosságról, s beszélt arról, hogy miként alakult ki benne a bűncselekmény elkövetéséről az a koncepció, amelyet jelenleg is képvisel.
Bánáti hozzátette, Kovács Lajos több olyan korábban tett vallomást is cáfolt, amelyet védencére nézve a hatóságok terhelő bizonyítékként tartanak nyilván. További részletekről az ügyvéd nem kívánt nyilatkozni. Kovács Lajos ezredes megerősítette lapunknak, hogy a Nemzeti Nyomozó Irodában (NNI) tanúként hallgatták ki. Mint mondta, válaszolt a nyomozók kérdéseire, de abban maradtak, hogy a nyilvánosságot nem tájékoztatják az elhangzottakról, így nem kívánta kommentálni Bánáti János mondandóját.
Mint köztudott, Gyárfás Tamás sportvezetőt az NNI április 17-én gyanúsította meg azzal, hogy ő volt a Fenyő-gyilkosságot parancsba adó Portik Tamás felbujtója. A volt médiatulajdonos-producert őrizetbe is vették, ám április 20-án az ügyészi indítvánnyal ellentétben nem rendelték el a házi őrizetét, hanem lakhelyelhagyási tilalommal sújtották, amit bokára szerelt nyomkövető eszközzel ellenőriztek. A kényszerintézkedést 200 millió forint óvadék befizetése fejében néhány hete oldotta fel a bíróság.
A sportvezető a Magyar Időknek adott interjúban Kovács Lajost vádolta azzal, hogy neki köszönheti a büntetőeljárást, mivel a főtiszt úgymond hangulatot keltett ellene, amelyben a sajtó egy része is partnernek bizonyult. „A médiában arról is olvashattunk – amúgy történetesen Kovács Lajos nyilatkozatában is –, hogy egy védett tanú azt vallotta: jelen volt az egykor Portik érdekeltségébe tartozó Művészinas étteremben, ahol az Energol-vezér kimondta Fenyő halálos ítéletét.
A tanú szerint Portik őrjöngeni kezdett, amikor megtudta, hogy Fenyő felmondta a megállapodásukat, és kijelentette, hogy „hazavágja a nagyvállalkozót”. Erre a tanú szerint azt mondtam: „Tomikám, ezzel nekem is nagy szívességet tennél (…), különben is megérdemelné, hogy megdögöljön.” Én nem vagyok főrendőr, de szabad-e egy ilyen erősen megkérdőjelezhető, elvben akár a halálos ítéletemet jelentő, egy nevenincs személy vallomására épülő információt közzétenni? Ez a módszer, ez az aknamunka nem maradhatott hatástalan. Szájról szájra, lapról lapra terjed a hamis vád ” – fogalmazott Kovácsról a sportvezető.
Az egykori főrendőr az interjú megjelenése után hangsúlyozta, hogy soha nem keltett hangulatot Gyárfással szemben, s meggyanúsításáig a nevét sem mondta ki. Leszögezte, tudja, Gyárfás neheztel rá, ám úgy gondolja, aki gyilkossági nyomozó és nincsenek haragosai, az nem jól végzi a munkáját, csak „maszatol”.
A nyugalmazott ezredes közölte: nem zavarja, hogy Gyárfás haragszik rá, mert őt csak egy dolog fűtötte annak idején, hogy megtudja, ki ölte meg Fenyő Jánost, és ki adott erre utasítást. Gyárfás pedig úgy került képbe, hogy ellenséges viszonyban állt Fenyővel, háborújuk a nyilvánosság előtt zajlott, hiszen mindketten médiamogulok voltak. Ez volt az oka, hogy Gyárfás szerepét is vizsgáltuk a gyilkosságban – mondta Kovács, aki Gyárfás maffiakapcsolataira utalva azt vetette fel: „Mi a fenének barátkozik a legmagasabb körökbe is bejáratos ember olyan sötét alakokkal, mint Tasnádi vagy Portik”?
Ismert, Fenyő János médiavállalkozót 1998. február 11-én gyilkolták meg. Azóta kiderült, a bűncselekményt a szlovák maffia bérgyilkosának tartott Jozef Rohác követte el, akit a gyilkosságért, valamint az Aranykéz utcai robbantás elkövetéséért jogerősen életfogytiglani fegyházbüntetéssel sújtott a bíróság.