Az új katonai helikopterek beszerzéséről szóló, 2013 óta húzódó döntés miatt a Honvédelmi Minisztérium ipari nagyjavításra küldi meglévő szovjet–orosz eredetű Mi–17-es közepes helikoptereit. A múlt héten öt darab forgószárnyas felújítására írtak ki közbeszerzést. A milliárdos értékű műszaki beavatkozás után a gépek további nyolc év naptári és kétezer repült óra üzemidőre kapnak engedélyt. A kiírás szerint a pályázaton olyan cégek indulhatnak, amelyek az utóbbi három évben legalább négy Mi–17-es helikopter nagyjavítását tudják referenciaként felmutatni.
Ezzel a kikötéssel és a hazai hadiipari kapacitások leépülésével kizárt, hogy hazai vállalkozás is indulhasson a pályázaton. Mi–17-est a fellelhető adatok szerint több mint tíz éve, legutoljára 2005-ban nagyjavítottak Magyarországon. A korábban Pestvidéki Gépgyár néven is ismert cég komoly hadiipari megrendelések hiányában, megfogyatkozott szakmai stábbal mostanában villamosszerelvényt fejleszt Etiópiának. Európában azonban számos cég, köztük cseh és lengyel üzemek is eltudják végezni a sürgős munkát. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a tegnapi Kormányinfón kérdésre közölte, a szankciók kizárják a katonai együttműködést a gépeket gyártó Oroszországgal, de nem tart kizártnak egy állagmegőrzéssel kapcsolatos megállapodást.
Ez nem jelenti új eszközök beszerzését – jegyezte meg. A honvédség szolnoki alakulatánál hét darab Mi–17-es van szolgálatban, de nem mindegyik repülőképes. Ezeken a gépeken kívül öt darab Mi–8-as közepes szállító helikopter van még a szolnoki bázison, kettő a finn hadsereg állományából érkezett adományként, hármat pedig 2014 áprilisában Oroszországból vásárolt meg a tárca. A 2013 óta nem repülő tucatnyi Mi–24 típusú harci helikopter hivatalosan máig nincs kivonva a hadrendből. Simicskó István honvédelmi miniszter a régóta tervezett, 150-170 milliárd forintra taksált helikopterbeszerzés kapcsán legutóbb óvatosan úgy nyilatkozott, hogy ennek részleteiről, a tenderkiírás feltételeiről és időpontjáról a Miniszterelnökség dönt. A tárcavezető szerint a legfontosabb, hogy egy esetleges természeti-ipari katasztrófánál, árvízi védekezésnél, migrációs válságkezelésnél tudják garantálni a helikopterek bevethetőségét, de fontos szempont, hogy a közelmúltban létrehozott szolnoki különleges rendeltetésű ezred sem tudja nélkülözni a forgószárnyasok szolgálatait.
A hazai hadiipari kapacitások szűkösségét a kormány is felismerte. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter bejelentette: tárcaközi munkabizottság dolgozik Magyarország hadiipari képességeinek megteremtésén, mivel a fegyvergyártás hosszabb távon az ország húzóágazata lehet.