Feljelentéskiegészítést rendelt el a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Havas Szófia ügyében – közölte lapunkkal az Országos Rendőr-főkapitányság sajtószolgálata.
Ismert: a Jobbik azután jelentette fel az MSZP-s Havas Szófiát a kommunizmus bűneinek tagadása miatt, hogy az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójával összefüggésben úgy nyilatkozott az orosz köztévének: a forradalom egy „horthysta provokáció” volt, amelynek során „házról házra járva keresték a kommunistákat és a zsidókat”. Hozzátette azt is: „ezek nem radikálisok voltak, hanem valóságos fasiszták”.
A politikus megerősítette a televízió azon felvetését is, hogy a forradalom kitörése a nyugati titkosszolgálatok műve, egy CIA-s akció volt. Az orosz köztévé egyenesen pogromként emlegette az 1956-os fegyveres felkelést, az is elhangzott, hogy a forradalmárok ezrével engedték ki a nácikat a börtönből.
A Jobbik után az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) is a feljelentést tett Havas Szófia ellen. Az IKSZ szerint gyancsak kimeríti a kommunizmus bűneinek tagadása bűncselekményt az MSZP-s politikus nyilatkozata. Ha kimondják a bűnösségét, akár három év börtönbüntetést is kaphat.
A nyilatkozat miatt az MSZP fegyelmi eljárást kezdeményezett Havas Szófiával szemben. Lapunk információi szerint a hatóságok és az MSZP is csak az orosz köztévében elhangzott beszéd hivatalos fordítása alapján tud eljárni az ügyben. Havas Szófiát lapzártánkig nem tudtuk elérni, így azt nem tudtuk meg tőle, kapott-e értesítést a hatóságoktól arról, hogy feljelentette a Jobbik, valamint azt sem tudtuk meg tőle, hogy az MSZP megkérdezte-e a vele szemben kezdeményezett etikai eljárással kapcsolatban.
Úgy tudjuk, hogy a politikust az egyik párttársa panaszolta be az ügyben. Mivel Havas Szófia az MSZP budapesti elnökségének a tagja, így az országos etikai és fegyelmi ügyek tanácsa jár el az ügyben – erősítette meg lapunknak Nyakó István, az MSZP sajtófőnöke. Hozzátette: az ügy egyelőre folyamatban van, döntés még nem született.
A párt interneten is fellelhető alapszabálya szerint amennyiben a pártból való kizárás mellett döntenének a szocialisták – amire alig van esély –, akkor az MSZP kongresszusának kell erről szavaznia, ami felülírhatja a döntést.