Az egységes katasztrófavédelem 2012-es létrehozása óta 2016-ra megközelítőleg 53 százalékkal csökkent a tűzesetek száma Magyarországon – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vezetője az elmúlt évet értékelő sajtótájékoztatón. Góra Zoltán főigazgató szerint ez elsősorban annak köszönhető, hogy az elmúlt öt évben 94 százalékkal emelkedett a szervezet által elvégzett tűzvédelmi ellenőrzések száma. Jelentős volt tavaly a szabadtéri tüzek számának visszaesése: míg 2015-ben 7816 ilyen eset volt, a múlt évben 4592, ami 41 százalékos csökkenést jelent.

Az ellenőrzés erősítése elősegítette a mutatók javulását
A hatóság honlapján is olvasható beszédben Góra Zoltán közölte: tavaly a fő célok közé tartozott a tűzmegelőzés erősítése, az önkéntes tűzoltó- és mentőszervezetek támogatása, a kéményseprő-szolgáltatás bevezetése, új gépjárműfecskendők üzembe állítása, valamint a veszélyes anyagok szállításáról szóló uniós irányelvek alkalmazása. Az elmúlt évben jelentős eredményeket értek el: 2015-höz képest 17 százalékkal kevesebb tűzeset történt, és 2 százalékkal kevesebb műszaki mentést hajtottak végre.
A főigazgató kitért rá, hogy beváltotta a reményeket az önkéntesek támogatása is: már 556 önkéntes tűzoltó-egyesülettel működnek együtt, ezek közül 39 szerezte meg az önálló beavatkozáshoz szükséges jogosítványt. Tavaly 15-tel bővült ezek száma. Góra Zoltán arról is beszámolt, hogy igen népszerű a diákok körében az érettségi megszerzéséhez szükséges közösségi szolgálat az OKF-en. A területen a 2015-ös adatokhoz képest 66 százalékos növekedést tapasztaltak. Ugyancsak eredményesen működnek együtt az önkéntes mentőszervezetekkel. Ezekben 981 településen 18 ezer ember teljesít szolgálatot, és kétszáz alkalommal segítették tavaly a katasztrófavédelem munkáját.
Hangsúlyozta, hogy uniós támogatás nyomán 108 hazai gyártású tűzoltóautó üzembe állítására nyílt lehetőség. Ezek közül 36-ot adtak át tavaly, az idén pedig további 54 szolgálatba állítását tervezik. A szervezet 800 ezer hektáron végzett szúnyogirtást, illetve új feladatként 17 megye csaknem 2500 településén látják el a kéményseprőipari szolgáltatást.
Az idei feladatok között megemlítette az önkéntesség további erősítését, a lakossági riasztó- és tájékoztató-rendszerek fejlesztését, a vízügyi hatósági tevékenység elektronizálását, illetve kiemelkedő kihívásként a Hunor hivatásos és a Huszár önkéntes városi kutató-mentő szervezet májusi, ENSZ általi újraminősítését.