Család- és gyermekjóléti központok jelentkezhetnek arra az 1,7 milliárd forint keretösszegben kiírt pályázatra, amelynek célja az óvodai és iskolai szociális segítő tevékenység fejlesztése – közölte a szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár. Czibere Károly elmondta, hogy az Emberi erőforrás fejlesztési operatív program (EFOP) keretében meghirdetett pályázatra 2018 közepéig lehet jelentkezni, és központonként 18–40 millió forintot lehet elnyerni.
– A programba bevont, teljes munkaidőben foglalkoztatott, főállású szakembereknek ismerniük kell az érintett családok szociális helyzetét, időben jelezniük kell a gondokat, a megelőző programokkal pedig a veszélyeztetettség kialakulását kell elkerülniük – sorolta az államtitkár, aki kiemelte: a szakemberek folyamatosan kapcsolatot tartanak a családokkal, a pedagógusokkal, a gyermekjóléti szolgálattal, és a jelzőrendszerben tudatják az esetleges problémákat.
Czibere Károly a korai felismerést és a megelőzést nevezte a fő feladatnak, hogy az érintett gyerekek időben kapjanak megfelelő segítséget testi, lelki, érzelmi, értelmi és erkölcsi fejlődésükhöz.
– A család alacsony jövedelme vagy szegénységi kockázatnak kitettsége nem befolyásolhatja a hátrányos helyzetű gyermekeket abban, hogy az iskolában eredményeket érjenek el. Nem lehet törvényszerű az idő előtti lemorzsolódásuk azért, mert nem kapnak támogatást a tanulmányok folytatásához – szögezte le.
Mint lapunk korábban megírta: a társadalmi változások számos olyan típusú problémát hoztak a felszínre, amelyek a gyermekek első közösségbe kerülése során törnek elő. Ilyen például óvodáskorban az együttélés, a társas érintkezés szabályait kevéssé ismerő gyermekek számának megugrása, a hiperaktív és pszichés problémákkal küzdők beilleszkedési zavarai, az agresszió megjelenése. A problémás gyermekeket az óvodapedagógusok nehezen kezelik, különösen akkor, ha a gyermekek szülei nem hajlandók együttműködni az intézménnyel a mindenki számára elfogadható megoldás érdekében.
Ennek hátterében olyan tényezők állnak, mint a nagycsaládok szétesése, a klasszikus családmodell megszűnése, illetve a hagyományos családi funkciók megváltozása, a diszfunkcionális családok számának emelkedése. Ezen problémák kezeléséhez kíván anyagi segítséget nyújtani most az Emberi Erőforrások Minisztériuma.