A mobil radarokkal kapcsolatos program jelenleg a beszerzési eljárást közvetlenül megelőző fázisában tart, a konkrét összegről információt nem áll módunkban adni – tudta meg a Magyar Idők a Honvédelmi Minisztériumtól (HM). Hozzátették: a tárca által tervezett radarbeszerzésre vonatkozó erőforrásigény piackutatás alapján lett megállapítva. A haditechnikai beszerzés indításához szükséges szakmai követelményeket a honvédség szakemberei határozták meg, a beszerzések módját pedig a nemzeti és hazánkra nézve is kötelező érvényű nemzetközi (EU-s) szabályok, törvények és direktívák szabályozzák.
A HM emlékeztetett: a katonai légtérellenőrzés alrendszerét alkotó radarrendszer a 2014–2015-ben hadrendbe állított, nemzetközi összehasonlításban is korszerűnek számító és elismert RAT–31DL típusú eszközei mellett párhuzamosan modernizált eszközök is üzemelnek megbízhatóan. „A már rendszerben lévő haditechnikai eszközeink műszaki állapotát a lehető legmagasabb szinten tartjuk, amely biztosítja az ország légtérvédelmét” – tették hozzá.

A hadrendbe állított technika nemzetközi szinten is korszerű
Tavalyelőtt a medinai fix telepítésű légtérellenőrző lokátor átadásán a honvédelmi tárca részéről elmondták: a telepített 3D-s radaroktól függetlenül is szükség van mobil radarszázadra, hiszen feszült biztonsági helyzetben vagy katonai konfliktus esetén az épített radarok elsődleges célpontoknak számítanak. Azt is megjegyezték, hogy a meglévő mobil – réskitöltő szerepet is játszó – radareszközöket hamarosan újabb, nyugati rádiótechnikai felderítőeszközökkel kell felváltani.
Korábban, egy 2014. szeptemberi megállapodás kapcsán szó volt róla, hogy a V4-ek együtt fejlesztenek, gyártanak ilyen eszközöket. A cseh, a lengyel, a magyar és a szlovák védelmi tárca által finanszírozott projekt értékét akkor a nem hivatalos információk szerint mintegy 8 milliárd koronára, 90 milliárd forintra tették. A V4-ek összesen 24 mobil eszközt szereztek volna be, ebből négy került volna a Magyar Honvédséghez. Mára a kezdeményezés elhalt, Lengyelország után a közelmúltban Csehország döntött úgy, hogy maga szerez be – a hírek szerint izraeli eredetű – mobil légtérellenőrző radarokat.