– Az örökbe fogadó szülőket ugyanúgy megilletik a családtámogatások, például az otthonteremtési kedvezmény, mint a vér szerinti szülőket, az eljárás pedig egyszerűsödött – hangsúlyozta Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkára csütörtöi sajtótájékoztatóján.
A politikus az elmúlt időszak fontosabb változásai között említette az örökbefogadói gyes bevezetését, amely 2011-től hatályos, hozzátéve: az az örökbe fogadott három évet betöltött gyermekek után is jár hat hónapig. Fejlesztették és tartalmilag bővítették az örökbefogadásra való felkészítés időszakát, a tanácsadókat pedig beemelték a pedagógus-életpályába, így ők komolyabb anyagi megbecsülést kapnak, mint korábban. Az örökbefogadási alkalmasság idejét kettőről három évre emelték, ami további egy esztendővel meghosszabbítható.
Novák Katalin közölte: egyre több, korábban állami gondozásban lévő gyerek kerül örökbefogadással szerető családba, mert a folyamat gyorsabbá, az eljárás pedig egyszerűbbé vált az utóbbi években. Szavai szerint 2010 és 2016 között a lezárt örökbefogadások száma csaknem húsz százalékkal emelkedett, a 2010-es 754-ről tavaly 896-ra.
A nevelőszülői hálózat bővítéséről Czibere Károly, a szaktárca szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár elmondta: négyszázmillió forintot fordítanak 2560 új nevelőszülő kiképzésére, továbbá ötszázmillió forintot a már dolgozók továbbképzésére. Ismertetése szerint jelenleg az országban 5500 nevelőszülő dolgozik, akik a 23 ezer állami gondozott közül mintegy 15 ezer gyermeket látnak el.
A nevelőszülői hálózatot megerősítő intézkedések között említette, hogy míg a négy évvel ezelőtti átalakítási reform előtt 15 ezer forint volt az egy gyermek utáni nevelői díj, jövőre már mintegy 60 ezer forint lesz. Czibere Károly kiemelte, idén 19,3 milliárd, jövőre pedig 20,5 milliárd forintot fordítanak a költségvetésben a nevelőszülői hálózat finanszírozására.
A jövő évi változások között említette, hogy a gyermekvédelmi vezetői kinevezések előtt alaposabban meg kell vizsgálni a jelöltek szakmai előéletét.
A jövő évtől követhető lesz a nevelőszülők alkalmassága is, így ha valaki valamikor elhanyagolta, bántalmazta, veszélyeztette a nevelésre kapott gyermeket, már nem lehet nevelőszülő.