Nem maradnak meleg étel nélkül a ma kezdődő őszi szünetben sem a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek. Mindennek azért van óriási jelentősége, mert a balliberális kormányok alatt a rászoruló gyermekek szorongva várták az iskolai szüneteket, hiszen egyáltalán nem volt biztos, hogy részesülnek-e szociális juttatásként valamilyen étkezésből. Temérdek szociológiai tanulmány jelent meg a témában, hogy a szegény gyermekeknek kínszenvedés az iskolai szünet, mert nemcsak az bizonytalan, hogy eljutnak-e táborozni, hanem az is, hogy kapnak-e enni.
A jobboldali kormányzásnak köszönhetően mára ezek a problémák megoldódtak. Mintegy 4,4 milliárd forintot fordított idén a kormányzat a gyerekek táboroztatására, ami miatt eddig is százezrek vehettek részt a nyári vagy évközi programokon. A tavasszal és ősszel szervezett háromnapos táborok főként a kiránduló osztályok körében voltak népszerűek. Az élménytáborokhoz hasonlóan az ottalvós osztálykirándulások is a zánkai Erzsébet-táborban, valamint a fonyódligeti Erzsébet-táborban valósultak meg.
A rászoruló gyermekek szülei harmadik éve nemcsak a nyári, hanem mind a négy iskolai szünetben igényelhetik az ingyenes étkeztetést. A szünidei gyermekétkeztetést a települési önkormányzat jegyzőjénél írásban lehetett kérni. Az önkormányzatoknak 2016 januárjától kötelező gondoskodniuk minden iskolai szünetben a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek étkeztetéséről. Ennek köszönhetően országszerte 208 ezer rászoruló gyermek részesülhet az iskolai szünetekben is napi egyszeri ingyenes étkezésben, amennyiben a szülei igénylik azt.

A kormányzat figyel arra is, hogy senki ne maradjon le a díjmentes ebédről
Fotó: Havran Zoltán
A szünidei gyermekétkeztetés költségeire a kormány ebben az évben 6,67 milliárd forintot különített el, ami csaknem háromszorosa a 2010 előtti támogatásnak. A juttatás igénybevételének lehetőségéről a települési önkormányzat jegyzője írásban tájékoztatta a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyermeket nevelőket, továbbá a kérelem benyújtásához a helyi család- és gyermekjóléti szolgálat segítséget biztosít a szülőnek.
Az Emmi folyamatosan tájékoztató levelekkel segíti, valamint monitorozza a kötelező önkormányzati feladat ellátását, hogy egyetlen érintett gyermek se essen el az ingyenes szünidei étkezés lehetőségétől csak azért, mert a szülők nem kapnak erről időben információt.
A rászoruló gyermekek nemcsak az ingyenes étkezés és ingyenes táborozás tekintetében köszönhetnek sokat a jobboldali kormányzásnak, hanem például a tanulás terén is. Az 1–9. évfolyamokon minden diák ingyenesen kapja a tankönyveket, a 10. osztálytól pedig rászorultsági alapon, ingyen jutnak hozzá. De az is elképzelhetetlen volt eddig, hogy egy szegény diák letegye a KRESZ-vizsgát vagy ingyenes nyelvvizsgához jusson. Mindez a jobboldali kormányzás révén mára megvalósult.