– Eddig szintetikus mintákon, laboratóriumban előállított parazitakultúrákon és egereken teszteltük a malária kimutatását célzó, általunk kifejlesztett eszköz hatékonyságát. Most viszont Thaiföldön maláriával fertőzött személyek vérének elemzését végezhettük el. Az előzetes eredmények nagyon pozitívak, az összes maláriával fertőzött mintában kimutatta a kórokozókat a berendezés – mondta lapunknak Orbán Ágnes PhD-hallgató, aki nemrég tért haza a bangkoki Mahidol Egyetemről.
A magnetooptikai elven működő berendezésről a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Fizika Tanszékének egyetemi tanára, a kutatócsoport vezetője, Kézsmárki István beszélt: „Fő kutatási profilunk a különböző egzotikus szerkezetű kristályok mágneses és elektronikus szerkezetének feltárása mágneses-optikai spektroszkópiával. Néhány éve kezdtük el ezen méréstechnikai ismereteinket biológiai rendszerekre is alkalmazni.

Magyar Tudományos Akadémia
A diagnosztikai berendezés a maláriaparaziták által termelt mágneses nanokristályokat (maláriapigmentet) mutatja ki a vérmintákban, magnetooptikai elven.” A ma alkalmazott eljárásokkal szemben a magyar módszer előnye a magas szintű érzékenység, a szakértelmet nem igénylő használat, elterjedése esetén pedig a könnyű hozzáférhetőség, továbbá az alacsony működtetési költség. Utóbbival kapcsolatban Orbán Ágnes megjegyezte: a vizsgálat rendkívül olcsó lehet, hiszen csak az eszköz egyszeri költségével, a feladatot ellátó(k) bérével, valamint a mintavételhez és a tároláshoz szükséges eszközök árával kell kalkulálni.
Kézsmárki István elmondta: megkeresték őket cégek, hogy sikeres klinikai validálás esetén bekapcsolódnának a fejlesztésbe, hiszen az eszköz végleges kialakításához, a sorozatgyártáshoz az anyagi háttér biztosításán túl még mérnöki fejlesztésekre is szükség lesz, hogy a berendezés könnyen hordozható, kis méretű legyen. A találmányra vélhetően nagy lesz az igény, hiszen a fejlődő világban – főleg Közép-Afrikában, Délkelet-Ázsiában és Dél-Amerikában – maláriával évente kétszázmillió ember fertőződik meg, közülük 500-600 ezer meghal. Holott a betegség jól gyógyítható, amennyiben hamar felismerik.
A találmány jelentőségére a magyarországi Svéd Kereskedelmi Testület is felfigyelt: az általuk alapított Gran Prize interdiszciplináris innovatív díjat idén – egy más területen eredményes kutatócsoporttal megosztva – az új maláriadiagnosztikai módszer és berendezés kapta. A magyar kutatócsoport biológus kollégákkal együttműködésben a közeljövőben maláriaparazita-kultúrák tenyésztésére alkalmas laboratórium felállítását tervezi Budapesten a Magyar Tudományos Akadémia Természettudományi Kutatóintézete és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem közreműködésével; a laboratórium egyedülálló lenne Közép-Európában.