Először hallgasd meg! – erre szólít fel idén az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) a drogellenes világnapon. A világszervezet szerint az első lépés a gyermekek és az ifjúság meghallgatása, egészséges és biztonságos fejlődésük érdekében.
Mint fogalmaztak: a kampány célja a tudományos alapok mentén megvalósított kábítószer-használat megelőzésének támogatása, amely hatékony befektetésként jelenik meg a gyerekek, a fiatalok, családjaik és közösségeik jólétében. Az ENSZ Kábítószer és Szervezett Bűnözés Elleni Hivatalának statisztikái szerint ugyanis a 15–64 év közötti droghasználók száma még mindig növekszik; körülbelül 230 millió ember fogyaszt kábítószereket világszerte, amely évente kétszázezer ember halálát okozza.
Hazánkban 1997 óta tartják hivatalosan a kábítószer-ellenes napot: a KHS adatai szerint ebben az évben 8500 kábítószer-fogyasztót kezeltek egészségügyi ellátás keretében. A regisztrált kábítószer-bűncselekmények száma az elmúlt években enyhén emelkedő trendet mutat, hazánkban tavaly mintegy 6500 droggal kapcsolatos ügyben indult büntetőeljárás.
A legtöbb esetben cannabis, szintetikus szereket és kokaint foglaltak le a hatóságok – olvasható a Nemzeti Drog Fókuszpont kutatásában, amely rámutat arra is, hogy a fiatal felnőttek több mint 13 százaléka próbálta már a marihuánát, sőt, csak Budapesten átlagosan tíz fiatal közül négyen kipróbáltak már valamilyen illegális szert, amely sokszor tragédiához vezet. Évente mintegy húsz-harminc ember hal meg közvetlen túladagolás miatt.

Az ENSZ statisztikái 230 millió fogyasztót regisztráltak világszerte
Fotó: REUTERS/Yannis Behrakis
Erre figyelmeztet az Európai Unió drogügynöksége is. Adataik szerint már negyedik egymást követő éve nő a kábítószer-túladagolás okozta halálozások száma Európában, s az esetek többsége a heroinhoz vagy vegyületeihez köthető. Az értékelés alapján két évvel ezelőtt több mint kilencezren vesztették életüket túladagolás miatt, és az áldozatok több mint háromnegyede 40 év alatti férfi volt.
A cannabis-származékok mellett jelentősen megugrott a különböző szintetikus szerek használata és az új pszichoaktív anyagok piaca is. Tavaly átlagosan hetente egy új drogról érkezett bejelentés az EU-ban, de az újonnan felismert anyagok száma mintegy felére csökkent a 2015-ös tetőzéshez képest.
Ez részben annak köszönhető, hogy az európai kormányok a krízisre gyorsan reagáltak: a 2013-tól hatályos büntető törvénykönyv Európa egyik legszigorúbb szabályozását vezette be a kábítószereknél, és bezárt több kiskaput is a drogkereskedők előtt. A kormány az utóbbi években a dizájner-drogokkal szemben is felvette a harcot, amelynek jegyzéke, tiltólistája folyamatosan bővül. Az Országos Rendőr-főkapitányság közlése szerint ezen szerek használata csökkenést mutat.