A napokban emelhet vádat az ügyészség az ifjú Száva testvérpár ellen emberölés kísérlete miatt. A hírhedt klán fiatal tagjai idén áprilisban ugyanis meg akartak ölni egy börtönőrt. Az elítéltek áramot vezettek a zárkaajtóba: megbontották az ajtó mellett lévő elektromos hálózati csatlakozót, kirángatták a vezetéket, és a cellájuk ajtajához húzták.
Ezután csalták oda a büntetés-végrehajtás (bv.) dolgozóját. A 17 és 18 éves fiatal rablás és testi sértés miatt került börtönbe. Erőszakos viselkedésük miatt viszont egy bekamerázott cellában töltötték napjaikat, a bv. dolgozói így látták meg, hogy készülnek valamire. Az őr a helyszínre érve a kezei helyett a lábával lökte be az ajtót, így a vastag talpú szolgálati bakancs megóvta az áramütéstől.

A korszerű technikai védelem ellenére sem garantált a büntetés-végrehajtás dolgozóinak biztonsága
Ez az eset bár kirívó, egyáltalán nem ritka. Évente ugyanis körülbelül 60 hivatalos személy elleni erőszak történik. Hiába a detektoros kapuk és a folyamatos zárkaellenőrzések, nincs garancia arra, hogy az őrök biztonságban végezhetik a munkájukat, februárban például egy dühös elítélt fémszékekkel dobálózott.
– Ezek az emberek a Btk.-ban nevesített bűncselekmény miatt kerültek be, és bár az őrök rendelkeznek kényszerítő eszközökkel, azok használata szigorú szabályokhoz van kötve – mondta lapunk kérdésére Orosz Zoltán, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának szóvivője. Hozzátette: a kollégák gyakran szenvednek sérülést, általában könnyebbet, esetenként súlyosat.
Az utolsó olyan támadás, amely tragédiával végződött, 33 évvel ezelőtt történt. 1984. október 19-én Richter Richárd elítélt ámokfutása négy percig tartott, és három halálos áldozatot követelt. A 28 éves férfi egy kocsmai késelés miatt került a Csillag börtönbe. Merényletéhez mindent eltervezett előre.
A férfi az Alföldi Bútorgyárban dolgozott, ott készített magának vaslemezből késeket, amiket elrejtett. A vádirat szerint az elítélt sértegetni kezdte a felettesét, ezért az irodába kísérték, ő viszont elmenekült a szerelőüzembe, ahol magához vette a késeket, majd vérengzésbe kezdett.
Az üzemvezető épp egy fogvatartottnak magyarázta a bútor készítésének fortélyát a tervrajz felett, amikor Richter hátulról leszúrta. Az áldozat a helyszínen meghalt. Ezután két másik ott dolgozót szúrt hasba, mindketten életüket vesztették. Richtert a gyárban több elítélt is megpróbálta megfékezni, végül önként adta át fegyverét. Miután őrizetbe vették, éjjel-nappal felügyelet alatt volt, de így is majdnem sikerült az öngyilkossági kísérlete. Két szöget nyelt le – amelyeket a gumiszoba kárpitjából szedett ki –, egyet pedig a hasába szúrt.
Az orvosok megmentették az életét. A tárgyaláson végig csendben volt, csak védője érvelt, aki arra hivatkozott: a többszörös gyilkos nem volt beszámítható. A legfelsőbb bíróság viszont nem így látta, verdiktjében halálra ítélte. Richter hitt abban, hogy kivégzését túl fogja élni, mert nem fog majd rajta a kötél, és kegyelmet kap. Számítása nem jött be, 1985 februárjában a Csillag akasztóudvarában végezték ki.
Rabok gyűjtöttek elesett embertársaiknak
Holnap adják át ajándékaikat a balassagyarmati börtön fogvatartottjai, akik idén a Kenessey Albert Kórház Gyermekosztályát, illetve a Reménysugár Gyermekotthon lakóit lepik meg. Már hosszú évek óta hagyomány, hogy a rabok gyűjtést szerveznek a hátrányos helyzetű vagy fogyatékkal élő gyermekek számára; idén már november elején megkezdték a gyűjtést, hogy a végösszegből olyan ajándékokat tegyenek a fa alá, amelyekkel a kicsik álmait teljesíthetik.