Évente száznegyven körüli orvvadászat miatt indult eljárást rögzítenek a Belügyminisztérium statisztikájában, az esetszámok enyhe csökkenést mutatnak. Három éve 142, tavaly 139, idén pedig mindeddig 62 ügyet regisztráltak, ami meglehetősen kevésnek tűnik ahhoz képest, hogy a vadászati fórumokon ennek többszörösére teszik az illetéktelenek által elejtett vadmennyiséget.
Pechtol János, az Országos Magyar Vadászkamara főtitkára a Magyar Időknek azt mondta: mindent összevetve félmilliárd forintos kárt okoznak és évente négy-ötezer nagyvadat ejtenek el az orvvadászok, amit az idei tapasztalatok is alátámasztanak.
Az elmúlt hetekben három rendőrségi elfogásról érkezett hír. Először az MTI számolt be arról, hogy nagyobb kárt okozó lopás és orvvadászat bűntette miatt indított eljárást egy volt rendőr és társa ellen a Kaposvári Járási és Nyomozó Ügyészség, mert a gyanú szerint engedély nélkül kilőttek és eltulajdonítottak egy nagy értékű szarvast.
A Buzsák térségében jogosulatlanul elejtett gímbika értéke körülbelül kétmillió forint. A páros egy közúti ellenőrzésen bukott le. Szabadlábon védekezhetnek, de a vad szállítására használt autót az ügyészség lefoglalta. Szeptember végén a rendőrség adta hírül, hogy lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés és orvvadászat gyanúja miatt eljárást indítottak egy Nógrád megyei férfi ellen, aki Jobbágyiban, a rokona telke mögötti erdőterületen két vadlest épített, és ott engedély nélkül vadászott.
A nyomozók lőfegyvert, és csaknem száz, különféle kaliberű lőszert találtak nála, előkerült a lakásáról az orvvadászathoz használt házi készítésű hangtompító is. Debrecen külterületén pedig a mezőőrök vették észre azt a két férfit, akik az elfogásukat megelőző órákban két őzet ejtettek el illegálisan.
A vadorzás és az orvhalászat a 2010-es kormányváltás után megalkotott új büntető törvénykönyvben vált csak önálló, akár hároméves szabadságvesztéssel is fenyegetett bűncselekménnyé. A vadászati szervezetek és a természetvédők egyaránt fontosnak tartották, hogy a jogszabályban külön fejezetet képezzenek a környezet és természet elleni bűncselekmények. Ebben az orvvadászatról szóló szakaszok nemcsak a vadászható vadfajok, hanem valamennyi vadon élő gerinces állat védelmét deklarálják. Büntetni rendelik a vadászidényen kívüli és az engedély nélkül folytatott vadászatot egyaránt.
Az orvvadászat természetesen más bűncselekménnyel halmazatban is megállapítható, így a büntetési tétel emelkedhet. Gyakori, hogy rongálással, természetkárosítással vagy orgazdasággal együtt valósul meg.
A korábbi szabályozás szerint csak ezekben az esetekben volt bűncselekmény, amúgy szabálysértésnek minősült.