A Nézőpont Intézet friss közvélemény-kutatása szerint Kelet-Közép-Európa lakosainak 74 százaléka rossznak tartja a bevándorlást. A felmérést Magyarország mellett tíz európai országban végezték el: Németország, Ausztria, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Szlovénia, Horvátország, Szerbia, Románia és Bulgária lakosainak körében.
A kutatás rámutat, hogy a kontinensre kívülről érkező bevándorlást elsősorban a magyarok és a szlovákok (89 százalék), a csehek (88 százalék), valamint a bolgárok (80 százalék) tartják rossznak, tehát kiemelten azok ellenzik, akiket a migrációs útvonal érint. Ugyanakkor figyelemre méltó, hogy Ausztriában 63, Németországban pedig 58 százalék azok aránya, akik szerint Európa szempontjából inkább rossz a bevándorlás.
Mint ismert, az Európa felé irányuló migráció kezdetén a németországi közvélemény még szinte egyöntetűen támogatta a bevándorlók befogadását, és azt hangoztatta, a folyamat a gazdaságra is kedvező hatással lesz, többek között képes enyhíteni a munkaerőhiányt.
A tizenegy országban hasonló arányban, szintén tízből heten elégedetlenek azzal, ahogy az Európai Unió kezeli az illegális határátlépések kérdését. Ebben a kérdésben is leginkább a szlovákok (91 százalék), a csehek (89 százalék), a bolgárok (80 százalék) és a magyarok (78 százalék) számítanak elégedetlennek. Szintén magas ugyanakkor az elégedetlenek aránya Szlovéniában (72 százalék), Lengyelországban (70 százalék), Horvátországban (64 százalék), Romániában (59 százalék), valamint Szerbiában (56 százalék). Brüsszel migrációs politikáját még az osztrákok 77, valamint a németek 69 százaléka is ellenzi.
A Nézőpont Intézet felhívta rá a figyelmet, hogy a visegrádi csoport körében – melynek tagjai az Európai Bíróság előtt támadták meg a kvótarendszert – továbbra is elsöprő többségben vannak azok, akik ellenzik a migrációs kvótát: a négy országban átlagosan tízből nyolc ember nem ért egyet az elképzeléssel.
A kutatás a magyar kormány bevándorlási politikájának megítélésére is kitért. A visegrádi országokban átlagosan közel kétszer többen támogatják e téren a magyar kormányt (56 százalék), mint akik nem szimpatizálnak a magyar migrációs politikával (32 százalék). Leginkább az osztrákok és a németek ellenzik a magyar kormány bevándorlási politikáját, az ellenzők aránya Ausztriában 65, míg Németországban 55 százalékos.
Az intézet elemzői úgy fogalmaztak: ennek háttérben vélhetően továbbra is a két országban hazánkkal szemben tapasztalható rendkívül negatív médiakép áll, hiszen más kérdésekben a német és az osztrák lakosság is szkeptikus volt a migráció kapcsán.
A Nézőpont Intézet egy korábbi, nyár végén megjelent felmérésében arra voltak kíváncsiak, Közép-Európában mekkora arányban fogadnának be illegális – azaz nem menekültstátusban érkező – bevándorlókat. Ebben a tekintetben is kimondottan egységes a közép-európaiak álláspontja, átlagosan tízből kilencen ugyanis nem fogadnának be országukba illegális bevándorlókat.
Az illegális bevándorlók befogadása mellett kiállók aránya még a leginkább befogadáspárti Németországban is csak 15, Ausztriában pedig 8 százalékos volt.