Az MSZP visszafordíthatatlanul a teljes bukás útjára lépett – reagált Botka László bejelentésére a Jobbik. A párt szóvivője szerint a szocialista párt nem kormányváltást akar, hanem parlamenti frakciót, néhány parlamenti helyet, néhány zsíros tiszteletdíjat – fogalmazott Jakab Péter, aki szerint minden magyar ember tudja, hogy az MSZP-re leadott szavazat innentől kezdve a Fideszt erősíti. – Aki kormányváltást akar, annak a Jobbik az alternatíva. Minden más voks elveszett szavazat, ami Orbánt erősíti – reagált Vona Gábor, a párt elnöke, biztosítva a baloldali szavazókat, hogy a nemzeti radikálisból mára néppártosodott Jobbik minden kormányváltást akarónak alternatívát nyújt. Vona egyébként nem örül Botka László lemondásának, hiszen készült arra a televíziós vitára a szocialisták – most már – exminiszterelnök-jelöltjével, amelyet tegnap este adott volna az RTL Klub.

Karácsony (balra) sajnálja, Bokros (középen) mérges
A baloldali pártok úgy vélik, Botka távozása veszteség és lehetőség is egyben. Gréczy Zsolt, a Demokratikus Koalíció (DK) szóvivője úgy értékelte a helyzetet, hogy Botka a lemondásával beismerte stratégiájának teljes kudarcát. Hozzátette: a szocialista politikust egyre kevesebben fogadták el az ellenzék vezetőjének, nem tudott szót érteni a többi párttal, nem volt képes új szavazókat megnyerni, ráadásul a régebbi szavazók közül is többet elveszített. Hozzátette: a DK továbbra is önálló listán indul jövőre.
Az Együtt és az LMP visszafogottan nyilatkozott, a történteket az MSZP belügyének tartják. A Párbeszéd elnöke, Karácsony Gergely pedig sajnálatát fejezte ki Botka lemondása miatt, mivel szerinte hosszú évek óta ő volt az első szocialista vezető, aki felismerte, hogy a pártjának alapvetően meg kell újulnia. Hozzátette ugyanakkor, hogy „az ellenzéknek nem tudott békét hozni, pedig az ellenzéknek, mint ahogy az egész országnak, békére és együttműködésre van szüksége”.
Bokros Lajos – amúgy a mérhetetlenség határán mozgó szervezete – a MoMa nevében azt írta: „elveszett 9 hónap a demokratikus ellenzéki szövetségből, mert (…) Botka László addig erőltette az egyre szűkebb baloldali összefogást, hogy végül semmi sem valósult meg belőle”.
A Fidesz-frakció szerint Botka László tele volt botrányokkal, így a bukása nem meglepő. Közleményükben úgy fogalmaztak: a szegedi polgármester ugyanolyan szocialista jelölt volt, mint Gyurcsány és a többiek. Ugyanúgy megszavazta a „Bajnai-megszorításokat”, mint az összes szocialista: elvettek egyhavi nyugdíjat az idősektől és elvettek egyhavi bért a közszolgáktól – írták. A Fidesz-frakció szerint „a következő jelölt is ugyanolyan szocialista lesz, mint az eddigiek, a baloldalon semmi sem változik.”