A szülők gyakorta találkoznak azzal a jelenséggel, hogy akár az egyazon napon született gyerekek fejlődésében is többhetes különbség lehet. Az egyik előrébb tart, a másik kissé lemarad. Ez a természetes jelenség sokakban riadalmat okozhat: laikusként valamilyen rendellenességet sejtenek az elmaradás háttérében.
Ezt használják ki azok a vállalkozások, amelyek részben az interneten, részben szórólapokon hívják fel a figyelmet a fejlődési különbségek veszélyeire és ajánlanak „megfelelő” beavatkozást. „A kezelések egy része nemcsak kóros esetben javasol tornát, kézzel végzett izomkezelést, hanem a biztonság kedvéért minden újszülöttre, illetve csecsemőre ezt ajánlja” – jelezte Katona Ferenc fejlődés-neurológus-professzor.
Minden ilyenfajta ajánlatra jellemző, hogy a „módszerről” egyetlen hivatalos közlemény sem jelent meg szakmailag lektorált folyóiratban vagy könyvben.
Azonban amikor valóban szükség volna megfelelő kezelésre, az ilyen beavatkozások elviszik a legértékesebb és pótolhatatlan időt az orvosi eljárásoktól. Katona Ferenc professzor szerint újszülöttkorban indul meg az agyban azoknak az idegsejthálózatoknak a kialakulása, amelyek lehetővé teszik a tapasztalatszerzést, a tanulás különböző fokozatait, az alkalmazkodást a környezethez. Mind az értelmi, mind a mozgásbeli működések, mind az éntudat kialakulása ezeknek az agyi hálózatoknak a működése folytán jön létre.
Egy újszülöttel nagyon sok minden történhet
Amennyiben a különböző lehetséges agyi, idegrendszeri elváltozások valóban a fejlődést veszélyeztetik, nem mindegy, milyen korai időszakban történik a beavatkozás – figyelmeztet a fejlődésneurológus, aki szerint az ilyen elváltozásokat nem lehet egyszerű izommozgatással gyógyítani.
Előfordulhat olyan agyi károsodás, amely után a kialakulóban lévő féloldali mozgáskorlátozottság vagy kóros mozgás kezelése szükséges. Más esetekben sérülhet a nyaki idegfonat, amely valamelyik felső végtag mozgását károsíthatja. Gerincvelői fejlődési rendellenességgel születettek csípőjének és alsó végtagjának részleges bénulásai, illetve a gyakori társuló hólyagbénulás gyógyítása különböző terápiás eljárásokat igényelnek. A csecsemőkori úgynevezett tüneti epilepszia a görcsök megfelelő gyógyszeres kezelését feltételezi. Napjainkban azonban nincs olyan fórum, ahol a szakemberek a nagyközönség előtt beszélhetnének ezekről a problémákról.
Berényi Marianne, a Szent Margit Kórház fejlődésneurológiai osztályának vezetője szerint egy koraszülöttel, de egy kilenc hónapra világra jött újszülöttel is nagyon sok minden történhet, ami elvben veszélyeztetheti az idegrendszeri fejlődését. De hogy az adott történés abban a konkrét esetben valóban veszélyes-e, az csak vizsgálattal dönthető el. Erre az ország legjobban felszerelt központja, a Szent Margit Kórházban található fejlődésneurológiai osztály alkalmas, ahová évente átlagosan 1500-1600 csecsemőt utalnak be.
A különböző műszeres elemzések után nagyjából minden negyedik igényel további vizsgálatot. Itt rendelkezésre állnak olyan diagnosztikai és kezelési módszerek, amelyek megfelelnek az idegrendszer működéséről folyamatosan fejlődő tudományos kutatási eredményeknek. A professzornő tapasztalatai szerint az osztályon évtizedekkel ezelőtt elsősorban érett csecsemőket vizsgáltak és kezeltek, napjainkban egyre nagyobb számban a kis súllyal világra jött koraszülöttek jelentenek feladatot.