Az első fokon kiszabott két év felfüggesztett szabadságvesztés helyett másfél évet kapott Hagyó Miklós volt főpolgármester-helyettes. A Szegedi Ítélőtábla tegnap kihirdetett jogerős ítélete szerint Hagyó bűnös hivatali visszaélés és felbujtóként elkövetett hűtlen kezelés bűntettében.
Az ítélőtábla Antal Attila volt BKV-vezér esetében súlyosbította az első fokú ítéletet, másfél helyett két év felfüggesztett szabadságvesztést rótt ki rá folytatólagosan elkövetett hűtlen kezelés bűntette, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt. A BKV volt kommunikációs igazgatója három év letöltendő szabadságvesztést kapott az első fokon kiszabott egy év tíz hónap felfüggesztett büntetés helyett.

A vád szerint Hagyó másfél milliárd forintot sikkasztott el, másfél évet kapott felfüggesztve
Ugyancsak jelentősen súlyosbította a táblabíróság a kilencedrendű vádlott büntetését, a BKV egykori osztályvezetőjére az 500 ezer forint pénzbüntetés helyett másfél év felfüggesztett börtönt szabott ki.
A bíróság jelentősen megemelte ugyanakkor a vádlottak által fizetendő kártérítés mértékét. Első fokon összesen mintegy ötvenmillió forint megfizetésére kötelezték a vádlottakat, a jogerős ítélet azonban már több mint 160 millió forintot tartalmaz.
Ezzel kapcsolatban az ítélet indoklásában elhangzott: az első fokon eljáró Kecskeméti Törvényszék nem foglalkozott például a szerződésekben szereplő összegek áfatartalmával. A tanácsvezető bíró elmondta azt is: a nyilvánvalóan szükségtelen szerződések esetében az adott vádlott a BKV-t ért teljes vagyoni hátrányért felel, attól függetlenül, hogy a munkaviszonya időközben megszűnt-e.
Ez alól csak az az eset kivétel, ha a határozott időre kötött megállapodást a vádlottól függetlenül később meghosszabbították.
A táblabíróság valamennyi vádlott esetében nyomatékos enyhítő körülményként értékelte az időmúlást, emiatt enyhítette például Hagyó Miklós büntetését is. A vádban szereplő szerződések szükségességének egy részét másként ítélte meg a bíróság, mint a Kecskeméti Törvényszék, emiatt súlyosbította több vádlott büntetését is, és emiatt is emelkedett meg a fizetendő kártérítés összege.
Mint ismert, Hagyó Miklóst az ügyészség azzal vádolta meg, hogy a politikus fals megbízási szerződésekkel, túlárazott közbeszerzési eljárásokkal offshore hátterű cégeken keresztül sikkasztott el közel másfél milliárd forintot.
Az ügy emblematikus eleme volt, hogy Balogh Zsolt, a BKV korábbi vezérigazgatója egy lapinterjúban azt mondta: egyszer 15 millió forint kenőpénzt adott át a főpolgármester-helyettesnek egy nokiásdobozban.
Ezt Balogh később visszavonta, és azt állította, hogy csak azért mondta ezt, mert nem akart börtönbe kerülni, mint az ügy többi szereplője. Balogh Zsolt a negyedrendű vádlott volt a perben, a jogerős ítélet szerint Hagyó Miklóssal egyetemlegesen több mint 47 millió forint kártérítést kell megfizetnie.
Egymást érő botrányok
Felháborítónak tartja a fideszes Budai Gyula a Hagyó-ügyben született bírósági döntést. A kormánypárti országgyűlési képviselő túl enyhének, és „túl demokratikusnak” tartja az ügyben született ítéletet. Budai szerint az ítélettől függetlenül „egymást érik a különböző korrupciós botrányok a szocialista térfélen”. Megemlítette a Botka László és Gyurcsány Ferenc ügyvédjeként is ismert Czeglédy Csaba szombathelyi önkormányzati képviselő és társai ügyét: a gyanú szerint több mint hárommilliárd forintos áfacsalást követtek el. A fideszes politikus beszélt a 4-es metró beruházásának ügyéről is, amelyben – mondta – mintegy „166 milliárd forintot a szocialisták elloptak, elcsaltak”, amiért 59 milliárd forintot vissza kell fizetni az Európai Uniónak.