A Gustave Eiffel francia iskola udvarán összegyűlt ünneplőket az esemény házigazdája és az emlékfa ültetésének kezdeményezője, Láng Zsolt (Fidesz-KDNP) polgármester köszöntötte.
A közlemény szerint Láng Zsolt azt mondta: örömére szolgál, hogy megvalósulhatott az emlékhely, ahol reményei szerint évről évre összegyűlhetnek majd, és leróhatják kegyeletüket a hős tudósító, valamint a forradalom minden áldozata előtt.
A polgármester hangsúlyozta, a szabadságharc kerek, hatvanadik évfordulója alkalmából ők is szerettek volna megemlékezni mindazokról az ismert és névtelen hősökről, akik életüket adták a magyar szabadságért.
Ám a forradalomnak nemcsak magyar áldozatai voltak, hanem rengeteg külföldi is – tette hozzá.
Közöttük említette Jean-Pierre Pedrazzinit, akinek az 1956-os magyar szabadságharc során készített ikonikus képei bejárták a világot.
Az ő alkotásainak is köszönhetően ismerhette meg a Nyugat a magyarországi helyzetet – mondta Láng Zsolt.
A beszédet követően Láng Zsolt, Éric Fournier budapesti francia nagykövet, Urs Brönnimann, a svájci nagykövetség tanácsosa, valamint Joel Flouder, a Gustave Eiffel francia iskola igazgatója elültették az emlékfát.
Jean-Pierre Pedrazzini 1956. október 30-án reggel tudósítótársával a Köztársaság térre sietett, ahol már tartottak az összecsapások. Riporterként végezte a munkáját, amikor máig tisztázatlan körülmények között géppisztolylövések érték.
Budapesten, majd Párizsban is megműtötték, ám a gondos ápolás ellenére sem sikerült megmenteni az életét, november 7-én, francia földön elhunyt – olvasható a közleményben.