A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. 2016-ban fordult először bírósághoz a Kúria Kossuth téri régi épületének visszaszerzéséért. A perben az államot és az állam intézményeként működő MNV Zrt.-t Varga István ügyvéd képviselte. Az eljárás végén, tavaly novemberben a Kúria öttagú polgári tanácsa hozott ítéletet, és a kérelemnek megfelelően megállapította: törölni kell az ingatlan-nyilvántartásból a Politikatörténeti Intézet ingyenes használati jogát, amelyet még egy 1996-os szerződés alapján jegyeztek be.
A Kúria döntéséből kiderül az is, hogy 15 napos határidővel felmondható az a megállapodás, amely még 1990-ben lehetővé tette, hogy a PTI ingyenesen használja az igazságügyi palota ötezer négyzetméter területű, Alkotmány utcai szárnyépületét. A történet itt új fordulatot vett.
– A Kúria döntése alapján a régi szerződést január elején 15 napos határidővel ugyan, de 30 napra felmondtuk – közölte érdeklődésünkre Varga István, aki egy új megbízás alapján továbbra is ellátja az MNV Zrt. jogi képviseletét. Lapunknak nyilatkozva az ügyvéd hangsúlyozta: mivel a 15 nap már letelt, s a PTI előre jelezte, hogy megtagadja a kiköltözést, az MNV Zrt. ingatlankiürítési per megindítására kényszerült. – A keresetlevelet múlt csütörtökön, vagyis január 24-én benyújtottuk a Pesti Központi Kerületi Bírósághoz – tette hozzá.

Az intézmény hosszú éveken keresztül ingyen használhatta a hatalmas épületet
Fotó: Bach Máté
Az ismert, hogy a PTI ellentételezést kér a távozásáért, és ez akár többmilliárdos összeg is lehet. Hogy mi erről a jogi képviselő véleménye? – Az már maga nagy előny volt az intézmény számára, hogy hosszú éveken át ingyenesen használhatta a hatalmas, gyönyörű épületrészt az ország főterén – válaszolta Varga István. Megítélése szerint a használó nem fordított megfelelő összegeket a fenntartásra.
A jogász hozzátette: tudni kell azt is, hogy a szervezet egy időben még állami támogatást is kapott a működéséhez. Az ügyvéd emlékeztetett rá, hogy az igazságügyi palotából a korábban ott elhelyezett Néprajzi Múzeum is elköltözik, és a PTI-nek is távoznia kell. A székházat még az 1950-es években vették el a bírói szervezettől, s helyezték ott el a munkásmozgalom intézményeit, majd pedig a különféle, pártkötődésű szervezeteket.
Ugyanazon a napon, amikor a vagyonkezelő benyújtotta keresetlevelét az ingatlan kiürítéséért, a PTI is bírósághoz fordult, és megtámadta a Kúria határozatán alapuló felmondást. Ezek után folytatnak-e egyeztetést a PTI-vel a távozás feltételeiről? Erre a kérdésünkre Varga István azt mondta: az intézet jogalap nélkül tagadta meg az épület elhagyását, s időhúzó magatartásával voltaképpen megkérdőjelezi a Kúria döntését is. Ebből következően már nincs miről tárgyalni.
A mostani bírósági eljárások a rendszerváltozást követő nagy vagyonjogi perek közül is a legnagyobbak közé tartoznak. Hogy az ügyvéd megítélése szerint hogyan zárulhat ez a nem mindennapi jogvita, arraVarga István úgy válaszolt: biztos abban, hogy a nemzeti vagyon visszaszolgáltatása elkerülhetetlen lesz.