Az operációt az Országos Onkológiai Intézetben végezték, ahol, mint Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere emlékeztetett, 900 millió forintos kormányzati támogatásból építették ki az infrastruktúrát. A pénz odaítéléséről egy évvel ezelőtt döntött a kormány, ám mint azt korábban lapunkban már megírtuk, a posztoperatív őrző kialakítása, a speciális kiegészítő műszerek, műtüdők közbeszerzése is időbe telt. Az állami támogatáson belül mintegy 200 millió forintért vásároltak egy CT-készüléket, amelyet először a transzplantált betegnél használtak.
A magyar betegeken mindeddig Bécsben végezték el az ilyen beavatkozásokat – döntően magyar orvosok – , ezért nevezte orvostörténeti pillanatnak az eseményt Kásler Miklós, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója. – Az, hogy hazánkban először történik egy ilyen műtét, azt jelzi, hogy egészségügyünk képes világszínvonalú dolgokra – ezt Balog Zoltán mondta, hozzátéve: ez jót tesz az orvosképzésnek is.
A szervátültetés a máj, a szív és a tüdő végstádiumú betegségeiben az egyetlen elérhető terápia, a végstádiumú veseelégtelenségben szenvedő betegek esetében pedig a leginkább költséghatékony eljárás az összes elérhető alternatíva közül. Hazánkban jelenleg megközelítőleg 1500 beteg vár valamilyen szervre, a legtöbben vesére. A tüdőtranszplantációra várók száma cikkünk írásakor tizenegy volt. Kásler Miklós lapunknak arról is beszélt, hogy az évente elvégezhető beavatkozások száma elérheti a negyvenet is, de a tényleges műtéti szám a donoroktól is függ.
Lang György megjegyezte: realisták lesznek, és csak azokat a tüdőtranszplantációkat végzik majd el Budapesten, amelyeket biztonságban megtehetnek. Továbbra is kapcsolatban maradnak a bécsi központtal, hogy a nagy rizikóval járó műtéteket ott hajtsák végre.