Elrendelte csütörtökön a Debreceni Járási és Nyomozó Ügyészség ügyészének, Tilk Ferencnek, a NAV Észak-alföldi Bűnügyi Igazgatósága igazgatóhelyettesének és két nyomozójának – egyikük Tilk volt felesége – előzetes letartóztatását harminc napra a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsa.
A magas beosztású hatósági emberek mellett egy vesztegető civil is előzetesbe került. Rajtuk kívül még négy gyanúsítottja van az ügynek, három további vesztegető civil és egy debreceni ügyvéd. Mind a kilenc érintettet bűnszervezetben elkövetett hivatali vesztegetéssel gyanúsítja a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF).
– Szabadlábon hagyásuk esetén fennáll a szökés, a tanúk befolyásolásának, valamint a bizonyítékok elrejtésének, illetve megsemmisítésének veszélye – indokolta a bíróság döntését Madarász Anna, a Fővárosi Törvényszék szóvivője. Az ügyész és a NAV munkatársai nem tettek vallomást, ők már a gyanúsítotti kihallgatásuk során is panasszal éltek a gyanúsítás ellen, és tegnap sem kívántak nyilatkozni. A civil vesztegető tegnap csak annyit közölt, hogy fenntartja az elfogása után mondottakat.
Mint azt megírtuk, a KNYF nyomozó ügyészei kedden tizennégy helyszínen tartottak házkutatást Debrecenben és a környékén lévő településeken, ahol számos bizonyítékot foglaltak le. Ekkor vették őrizetbe a tegnap letartóztatott öt gyanúsítottat, további négyet pedig gyanúsítottként hallgattak ki. Közülük az ügyvéd együttműködő gyanúsított lehet, ezért nem indítványozták az előzetes letartóztatását.
Információnk szerint a súlyos korrupciós ügy felderítésében ezúttal nem a Nemzeti Védelmi Szolgálat vett részt, hanem állampolgári bejelentés alapján kezdtek vizsgálódni a nyomozó ügyészek a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat bevonásával. A lehallgatások tudomásunk szerint megerősítették a gyanút. Az Alkotmányvédelmi Hivatalnak egyébként az egyik feladata a szervezett bűnözés, valamint a hivatali korrupció elleni fellépés, adott esetben titkos felderítést is végezhetnek.

A KNYF szerint nyomozati adatokkal kereskedtek a gyanúsítottak
Úgy tudjuk, hogy a letartóztatott pénzügyőrök a NAV-igazgatóságon a felderítéssel foglalkoznak, és az alapos gyanú szerint a hivatali munkájuk során megismert bűnügyi adatokkal kereskedtek. Az információkért több tízmillió forintos nagyságrendű összegeket kértek és kaptak olyan személyektől, akik már büntetőeljárás hatálya alatt álltak vagy a bűnüldöző szervek látókörébe kerültek. Az Index írt arról, hogy Tilk Ferenc kábítószeres vonalon dolgozott a Debreceni Járási Ügyészségen és nyomozásokat is irányított, információnk szerint az ügyben a gyanú szerint ő volt a kapocs az egykori feleségén keresztül a pénzügyőrökhöz.
A csütörtökön letartóztatott gyanúsítottak akár 16 év börtönbüntetést is kaphatnak.
A határozat egyelőre nem jogerős, mivel a gyanúsítottak fellebbezést nyújtottak be a törvényszék döntése ellen.