Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára expozéjában elmondta, a világörökségről szóló törvény egyebek mellett azt is meghatározza, hogy miként kell a világörökség megőrzéséhez hozzájárulni és milyen feladatok kapcsolódnak ehhez.
Hangsúlyozta, hogy a világörökség megőrzése közérdek, ezért a világörökségi helyszínen lévő ingatlanok tulajdonosi szerkezetének a legkisebb kockázatot kell jelentenie a közfeladat ellátása szempontjából. A javaslat ezért elővásárlási jogot szerezhessen a világörökségi védettség fenntartása érdekében. A világörökségi védelmi szempont is bekerül a földbirtok-politikai irányelvek közé – tette hozzá. A termőföld területek és lakáscélú ingatlanok nem tartoznak a szabályozás alá.
L. Simon László rövid felszólalásában jelezte, támogatja a javaslatot.
Józsa István (MSZP) azt mondta, az állami elővásárlási jog rögzítése valóban szolgálhatja az érintett területek fokozott védelmét, azonban aggályos is, mert nem csak a világörökséget akarják védeni ezzel, hanem a kormány „sajátos hasznosítási keretek között (…) a csókosok irányába történő átcsoportosítást” is ezzel tenné lehetővé.
Megjegyezte továbbá, nem érit, hogy miért most kell módosítani a szabályokat, hiszen jól halad az örökség gondozása. Nehezményezte, hogy nem tudni, mely ingatlanok lehetnek érintettek, mivel a listát kormányrendeletben hozzák nyilvánosságra.
KDNP: a javaslat elősegíti a világörökségi területek megőrzését
Földi László, a KDNP vezérszónoka azt hangoztatta, hogy a törvénymódosítás azzal, hogy elővásárlási joggal ruházza fel az államot, elősegíti a világörökségi területek megőrzéséhez fűződő közérdek érvényesülését. Hozzátette: a javaslat a termőföldre és lakáscélú ingatlanra nem vonatkozik.
Célként jelölte meg a hazai világörökségi helyszínen lévő ingatlanok tulajdonosi szerkezetének szabályozását.
A kormánypárti politikus értékelése szerint a javaslat összhangot teremt a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló törvény, valamint a Nemzeti Földalapról szóló törvény rendelkezései között.
Csepreghy Nándor: lakásokat nem érint a módosítás
Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára zárszavában az elhangzottakra reagálva azt mondta: lakáscélú ingatlanok nem szerepelnek az elővásárlással érintettek körében, csak a világörökségi nagyobb épületek. Az államnak 21 napon belül reagálni kell – ismertette.
Arra az észrevételre, hogy a Fidesz magának akarná bebiztosítani az elővásárlást, azt felelte:
a mindenkori kormánynak adnak lehetőséget annak érvényesítésére.
Az államtitkár azt is elmondta, hogy nem 10, hanem 11 terület van jelenleg a várományosi listán.

A világörökség megőrzése közérdek – mondta a parlamentben Csepreghy Nándor
Beszámolt arról is, hogy van egy pályázat, amelynek forrásait világörökségi területen lévő ingatlanok fejlesztésére, rekonstrukciójára lehet felhasználni.
Csepreghy Nándor: egyszerűsödik a régészeti szabályozás
A Miniszterelnökség parlamenti államtitkára az eddigi tapasztalatokon alapuló felülvizsgálattal indokolta a kulturális örökség védelméről szóló törvény módosítását, amely egyebek mellett a muzeális intézményekről, a kulturális örökség védelméről és a körözési nyilvántartási rendszerről szóló törvényt érinti.
A kulturális örökségvédelemről szóló változtatásokat az egyszerűsítéssel és a bürokráciacsökkentéssel magyarázta, amely a 2016-ban megkezdett módosítás folytatása.
Az államtitkár a lényegi elemek közé sorolta, hogy a régészeti szaktevékenységet elválasztják a kiegészítő tevékenységektől – például földmunkáktól, bontó munkáktól – , s előbbit nem végezheti gazdasági társaság.
A feladatok koordinálását a továbbiakban a Magyar Nemzeti Múzeum látja el.
Kitért arra is, hogy lopott műtárgyak esetén a kulturális javak hatósága jogosult a körözés elrendelésére.
Fidesz: egyszerűsödik a struktúra
Dunai Mónika, a Fidesz vezérszónoka fontosnak tartotta a régészeti lelőhelyek védelmét és annak összehangolását a beruházásokkal, elsősorban közlekedési fejlesztésekkel.
Értékelése szerint az egyre bonyolultabb struktúra egyszerűsítést igényel, ezért a Fidesz támogatja az elképzeléseket.
Kitért arra, hogy cégek nem vehetnek részt szaktevékenységben, csak egyéb munkákban vonhatók be. A kormánypárti politikus szerint hatékonyabb lesz az állami források felhasználása és az eltűnt javak körözésének elrendelése.
Az MSZP nem ért egyet a kulturális örökségvédelem háttérbe szorításával
Józsa István a szocialisták képviselője közölte: frakciója nem ért egyet a kulturális örökségvédelem háttérbe szorításával, ahogyan azzal sem, hogy feltáratlan kincseket pusztán gazdasági érdekek miatt veszélyeztessenek.
Szerinte ugyanis „a gazdasági lobbi érdekét teljesítve” a régészeti örökség védelmét a törvényi minimumra szorították.
Józsa István úgy összegzett: a Ház előtt fekvő előterjesztés nem ad kellő garanciát a védendő értékek megmaradására, méltó helyre kerülésére.
Ezt követően Latorcai János levezető elnök lezárta az általános vitát és az ülésnapot is, az Országgyűlés hétfőn folytatja munkáját.