Felfüggesztette részvételét az egészségügyi sztrájktárgyalásokon a mintegy 45 ezer embert képviselő Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK). A hírt a MedicalOnline szakportál írta meg, miután eljutott hozzájuk az a levél, amelyet Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkárnak címeztek még az e hét szerdán tartott egyeztetés előtt. Mint ismeretes, a tavaly nyáron létrejött ágazati bérmegállapodást tető alá hozó egészségügyi szak- és szakmai szervezetek az utóbbi hónapokban is folyamatosan egyeztettek az egészségügyi államtitkársággal többek között arról, hogyan lehet megőrizni a bérmegállapodás eredményeit az ez év eleji általános minimálbér- és bérminimum-emelést követően.
Ez utóbbi miatt ugyanis összecsúsztak a szakdolgozói és orvosi bértábla egyes rétegei, vagyis ismét alig van különbség egy kezdő és egy tapasztalt dolgozó bére között. Az érdekképviseletek már az év elején kérték: az államtitkárság a Nemzetgazdasági Minisztériummal egyeztetve dolgozzon ki egy olyan bértáblát, amely megőrzi a tavaly júniusi bérmegállapodás során kialakított bértábla belső fizetési arányait az egyes bérkategóriák között. Ehhez számítások szerint további 30 milliárd forintra lenne szükség, illetve – amennyiben a kórházak megtarthatják a járulékcsökkentésből származó megtakarítást – már csak alig több mint 21 milliárd.

A szervezet negyvenötezer embert képvisel
Korábban Ónodi-Szűcs Zoltán is elismerte, hogy bár a bérmegállapodással az egészségügy két-három hellyel tudott előbbre lépni a szektorok közötti listán, a teljes munkaerőpiacot érintő jelentős bérnövekedéssel eltűntek ezek az előnyök, visszaállításuk érdekében pedig további lépésekre van szükség. A MESZK azonban úgy értékelt: ez nem történt meg. Ezeken a területeken nem történt érdemi előrelépés. Az egészségügyi államtitkárnak írt levelükben azt is kérték, hogy a bértáblát a teljes ágazatra, így a védőnőkre is terjesszék ki, ám ez eddig napirendre sem került, ehelyett – anélkül, hogy a lépést egyeztették volna a sztrájktárgyaláson résztvevőkkel – döntöttek a védőnői szolgálatok havi 33 ezer forintos többlettámogatásáról.
Szerettük volna megtudni a kialakult helyzetről az egészségügyi államtitkárság véleményét is, ám lapzártánkig nem reagáltak megkeresésünkre.