A Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) az úgynevezett Welsz-hagyaték vizsgálata során eddig tizenöt személy esetében állapított meg törvénysértést – értesült lapunk.
A főügyészség helyettes szóvivője, Kovács Katalin érdeklődésünkre közölte: az iratokhoz kapcsolódóan tíz gyanúsítottat meg is vádoltak közokirat-hamisítással, közülük egy személynél a közokirat-hamisítás bűntette mellett nagyobb vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette miatt is vádat emeltek az elkövetés helye szerinti illetékes bíróságokon.
Ezen ügyek közül négy esetben elsőfokú ítélet született, s közülük három jogerőre is emelkedett. Ezen túlmenően – közokirat-hamisítás bűntette miatt – öt gyanúsított tekintetében jelenleg is tart a nyomozás. Kovács Katalin arról is tájékoztatott, hogy az ügyeket – célszerűségi okból – személyenként elkülönítették, és az eljárások során kihallgatott gyanúsítottak egyike sem közszereplő. Az alapügyet – amelyben egyelőre nincs gyanúsított – tovább vizsgálja a KNYF.
A sokak által politikai kalandornak tartott néhai Welsz Tamás Magyarországon hamisítottnak minősülő, ám az afrikai állam nyilvántartásában szereplő bissau-guineai diplomata-útlevelekkel és diplomatarendszámokkal egyaránt üzletelt. Ugyanakkor adóigazolásokkal is kereskedett, amelyekkel akár üzletemberek, maffiózók vagy éppen politikusok is igazolni tudták bevételeik eredetét.
A költségvetési csalással is megvádolt terhelt feltehetően az adóigazolással kapcsolatos körbe tartozó üzletember lehet, míg a többieket az útlevelek, illetve a rendszámok kapcsán gyanúsíthatták meg korábban, illetve a vádemelések is ezen körök által elkövetett bűncselekményekre alapultak.
Ismert, hogy hamisított bissau-guineai útlevelet találtak az ügyészek Simon Gábor, az MSZP volt alelnöke elleni nyomozás során, amelyet a volt politikus édesanyjának vezetékneve alapján Gabriel Derdák névre állítottak ki.
Ezért vádolják az egykori szocialista képviselőt hamisított okirattal való visszaéléssel is abban a büntetőperben, amelynek fő vádpontja a Simon által elkövetett költségvetési csalás. Az útlevéllel Simon álnevére számlát is nyitottak, s azon 75 millió forintnyi valutát helyeztek el.
A volt politikus a perében ezt azzal magyarázta: Welsz kereste meg őt, aki segítséget ajánlott az ellene indult eljárásban, a férfi ekkor kérte el tőle az üggyel kapcsolatos iratokat, s Simon állítása szerint az azokban szereplő adatokkal élhetett vissza valaki.
Welsz Tamás 2014 tavaszán adott át több mikrobusznyi dokumentumot a Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozóinak, majd egy járőrautóval a vállalkozó budapesti irodájához indultak, amikor a hátsó ülésen ülő vállalkozó rosszul lett, majd egy mentőállomáson elhunyt.
Halála előtt állítólag annyit mondott a rendőröknek, hogy bevett valamit, a boncolás pedig egy afrikai kígyóméreg nyomait mutatta ki a férfi szervezetében. Az öngyilkosságot azonban sokan megkérdőjelezték.
Simon Gábor az ellene folyamatban volt nyomozás, majd a büntetőper során is azt vallotta: miután megtudta, hogy Welsz Tamás meghalt, nem tudott aludni, mert attól félt, hogy őt is megölik.