Ónodi-Szűcs Zoltán államtitkár a Magyar Kórházszövetség egri kongresszusát használta fel arra, hogy elköszönjön az egészségügyi ágazattól, amely – mint mondta – számos olyan eredményt ért el az elmúlt években, amelyekre büszkének kell lennünk.
Ezek között említette, hogy míg 2002 és 2010 között reálértéken 4,3 százalékkal nőtt az egészségügy működtetésére fordítható összeg, 2010 és 2018 között több mint 32 százalékkal. A műtéti várólisták rövidségét tekintve hazánk a 2-3. helyen áll, évente 200 ezer olyan beavatkozást végeznek, amelynél várólistákat vezetnek, jelenleg körülbelül 24 ezer nevet tartanak nyilván.
A távozó államtitkár optimistán nyilatkozott az orvoshiánnyal kapcsolatban is. Elmondta, hogy az eltelt nyolc évben 13 százalékkal nőtt a hazai orvoskarokon végzett magyar hallgatók száma, és 28 százalékkal többen léptek be a szakorvosképzésbe, mint a korábbi években.
Ezzel párhuzamosan egyre kevesebben mennek el az országból: 2010-ben még majdnem 900 orvos kérte ki első ízben a külföldi munkavállaláshoz szükséges jóhírnév-igazolást (ők azok, akik még nem dolgoztak más országban), 2017-re számuk egyharmadára csökkent.
– A 300 orvos még mindig sok, de míg 2010 előtt egyre többen, most már egyre kevesebben gondolják úgy, hogy külföldön kellene boldogulniuk – vélekedett. Hozzátette: a trendfordulóhoz az ösztöndíjprogramok járultak hozzá talán a leginkább, már több mint ezren végeztek állami támogatással, közülük pedig kevesebb mint 3 százalék választotta végül a külföldi munkavállalást.

Az ágazat eddigi vezetője (jobbra) a jövő kihívásai kapcsán a lakosság elöregedését emelte ki
Fotós: Mirkó István
A jövő kihívásaival kapcsolatban Ónodi-Szűcs Zoltán a lakosság elöregedését emelte ki, amely folyamatosan és jelentősen növeli az egészségügyi kiadásokat.
Mindeközben – mutatott rá – a lakosság 4 százaléka használja el az egészségügyi források 55 százalékát, 1 százaléka a 31 százalékát. Összesen 26 százaléknyi egészségügyi kiadás mögött van közvetlen bevétele az Egészségbiztosítási Alapnak, az ellátás háromnegyede mögött viszont semmilyen közvetlen bevétel nincs. Ez is azt bizonyítja, hogy meg kell őriznünk a társadalombiztosítási kockázatközösséget – hangsúlyozta.
Az új kormány összetételével kapcsolatban Ónodi-Szűcs Zoltán úgy fogalmazott: mivel a leendő emberi erőforrások minisztere orvos, megnyugodhatnak azok, akik az egészségügy magas szintű képviseletét hiányolták a kormányban. Úgy vélte: a kormány nem lesz könnyű helyzetben, mert a következő időszakban esedékes választások miatt permanens kampány folyik majd, amelyben csatatérként tekintenek az egészségügyre.
– Az országgyűlési választásokon is megpróbált fogást találni az ellenzék a kórházakon, de ez nem sikerült, és ezt köszönöm – mondta a kórházvezetőknek a távozó államtitkár.