A Miniszterelnökséget vezető miniszter hozzátette: megköszönte Nobilis Mártonnak, a Nemzeti Kommunikációs Hivatal elnökének a munkáját is, aki már benyújtotta lemondását. A hivatalt a kormányzati kommunikációs költségek racionalizálása miatt hozták létre, nyáron egy 25 milliárd forint értékű közbeszerzést bonyolított le. Nobilis Márton a továbbiakban közbeszerzési területen segíti a kormány munkáját.
Marad viszont a posztján L. Simon László államtitkár, aki az örökségvédelem, a műemlékvédelem, a kulturális kapcsolattartás területén dolgozik tovább, de új feladatokat is kap. A Miniszterelnökség államtitkárává, miniszterhelyettessé nevezik ki Csepreghy Nándort október 1-jétől. Orbán Viktor miniszterelnök kedd reggel megkezdte a miniszterekkel azokat a beszélgetéseket, amelyeken áttekintik a minisztériumok helyzetét és az államtitkárok munkáját. A személyi kérdéseket október 1-jéig zárják le. A Miniszterelnökség a Várba, a karmelita házba költözik.
Úgy tudjuk, a Miniszterelnökség jelenlegi helyettes államtitkára, Dömötör Csaba lesz a parlamenti államtitkár Rogán Antal új minisztériumában, a Miniszterelnöki Kabinetirodán. Tervezik még egy közigazgatási és egy kommunikációs államtitkári poszt létrehozását is, utóbbit Giró-Szász Andrásnak ajánlották fel, aki jelenleg is betölti ezt a tisztséget a Miniszterelnökségen. Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy Giró-Szász András elfogadja-e a posztot, a tegnapi Kormányinfón annyit mondott, vannak elképzelései a jövőjét illetően, de azt csak a miniszterelnökkel beszéli meg. A Miniszterelnöki Kabinetiroda közigazgatási államtitkári székére Gyürk András európai parlamenti képviselő, a Fidesz egyik kampányszakembere esélyes. A tervek szerint kis szervezettel, döntően parlamenti és Országház környéki irodákban, október közepére alakulhat meg a kabinetiroda, ahol október végén indul el a munka.
Ismert, a Miniszterelnöki Kabinetiroda elsősorban az általános politikai koordinációt ellátó minisztérium lesz, az erről szóló javaslatot Lázár János kedden nyújtotta be az Országgyűlésnek. A Miniszterelnökséget vezető miniszter egyúttal a 2015-ös központi költségvetés módosítását is kezdeményezte, a büdzsét a Miniszterelnöki Kabinetiroda fejezettel egészítené ki. Javaslata szerint a szükséges források biztosítását a kormány saját hatáskörben rendezi.
Rogán Antal a Fidesz múlt szerdai, velencei frakcióülése előtt jelentette be, hogy október 1-jétől a kormányfő politikai kabinetfőnöke lesz. A nagyobbik kormánypárt leköszönő frakcióvezetője úgy nyilatkozott: a rendszerváltás óta minden kormányfőnek volt miniszterelnöki kabinetje és kabinetfőnöke. A mostani kormányzati modellben a Miniszterelnökség sok feladattal rendelkező, önálló tárcává vált – folytatta. – Ezért Orbán Viktor kormányfő úgy döntött, hogy a Miniszterelnöki Kabinetiroda mint általános politikai koordinációt ellátó szervezet szintén önálló minisztériumként működjön. A kabinetirodához tartozik majd a miniszterelnök személyes munkaszervezete, fő feladata ugyanis a kormányfő munkájának segítése lesz – közölte a fideszes politikus. – Ha lesznek is a kabinetirodának konkrét feladatai, minden munkatársnak az lesz az elsődleges dolga, hogy a miniszterelnök munkáját segítse – tette hozzá. Azt, hogy ezenkívül milyen önálló egységek milyen önálló feladatokat látnak majd el a kabinetirodán belül, a kormány statútumrendelete fogja meghatározni a későbbiekben.
A kormányzati munka változásainak köszönhetően átalakulás várható a Fidesz vezetésében is. A pártban három új alelnököt is választhatnak. A fiatalítás jegyében az alelnöki posztok egyikére Gulyás Gergely, az Országgyűlés alelnöke is esélyes – értesült a Magyar Idők. Úgy tudjuk, a lehetséges alelnökök között felmerült még Németh Szilárd, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának alelnöke, illetve Kocsis Máté, Józsefváros polgármestere, a Fidesz kommunikációs igazgatója neve. Információink szerint a végső döntést némiképp nehezíti, hogy a lehetséges alelnökök valamennyien fővárosiak, de a pártban egy vidéki aspiránsban is gondolkodnak. Emellett felmerült az is, hogy a Fidesznek lehetőleg egy női alelnöke is legyen.
A párt legutóbb 2013 szeptemberében tartott tisztújító kongresszust. Akkor a Fidesz elnökének Orbán Viktort választották újra, a négy alelnök pedig Kósa Lajos, Pelczné Gáll Ildikó, Pokorni Zoltán, a leköszönő Varga Mihály helyett pedig Lázár János lett a küldöttek szavazatai alapján.
Úgy tudjuk, Pokorni Zoltán és Kósa Lajos nem is kíván indulni, Lázár János pedig miniszterként a jövőben nem töltheti be a posztot.