Igent mondott a jelölésre a következő ciklusra Áder János. Az államfő erről szóló nyilatkozatát csütörtökön a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) tette közzé. „A felkérést elfogadom. Az alaptörvény rendelkezéseinek megfelelően vállalom a jövő tavasszal esedékes demokratikus megmérettetést” – fogalmazott, majd azt írta: a megbízatásra eddig is olyan alkotmányos szolgálatként tekintett, amelynek ellátása közben a magyar nemzetnek tartozik felelősséggel és számadással.
Hangsúlyozta: újbóli megválasztása esetén továbbra is kiemelt feladatának tartja a törvényalkotás feletti alkotmányos kontroll gyakorlását, és mindent megtesz a természeti környezetünk védelme, a jövő nemzedékek iránti felelősségvállalás társadalmi szintű megerősítése, a magyar értékek és magyar érdekek következetes nemzetközi képviselete érdekében. „Vallom, hogy a teljesítmény méltó megbecsülésével és az egymásnak megadott kölcsönös tisztelettel jobbá és sikeresebbé tehetjük közös és személyes életünket. Ebben a munkában szövetségesemnek tekintek mindenkit, aki számára fontos, hogy ezen elvek és célok szerint rendezzük közös dolgainkat” – fogalmazott az államfő, aki egyúttal köszönetet mondott mindazoknak, akik támogatták és akik a köztársasági elnöki megbízatás újabb vállalására szóló felkérést követően a megkezdett munka folytatására biztatták.
Ismert: a Fidesz vezetése az elmúlt héten döntött Áder János ismételt jelöléséről. Korábban Balog Zoltánnak, az emberi erőforrások miniszterének neve is felvetődött a Sándor-palota következő lehetséges lakójaként. Aztán múlt hétfőn Kövér László az InfoRádióban azt mondta: a jelenlegi államfő olyan színvonalú munkát végez, hogy még az ellenzék sem talál rajta fogást. Kósa Lajos pedig az Atv.hu-nak egy nappal később szintén arról beszélt, hogy szívesen szavazna újra Áder Jánosra, és szerinte ő a legkomolyabb jelölt a köztársasági elnöki posztra. Áder János megbízatása jövő májusban jár le. A jelöléshez az országgyűlési képviselők ötödének támogatása szükséges, és a választás titkos szavazás útján történik.
Az eljárás első fordulója eredményes, ha a jelölt az országgyűlési képviselők kétharmadának szavazatát megkapja. A második fordulóban a megválasztott köztársasági elnök az, aki – tekintet nélkül a szavazásban részt vevők számára – a legtöbb érvényes szavazatot kapta.