Az ellenzéki pártok miniszterelnök-jelöltjei között Szél Bernadett, Vona Gábor és Karácsony Gergely tekinthető olyan aspiránsnak, aki mögött valóban mérhető politikai erő áll. Ennek a három erőnek kellene megegyeznie, hogy nagyjából összellenzéki szövetség álljon fel a Fidesz ellen. A Jobbiknál, bár vannak ellentétek és felsejlenek tapogatózó tárgyalások, egyelőre úgy gondolják, egyedül is le tudják győzni a Fideszt – olvasható a hirado.hu oldalon megjelent cikkben.
Az MSZP és a Párbeszéd szívesen megállapodna az LMP-vel és a többi baloldali párttal a koordinációról, de a Jobbikkal való együttműködést egyelőre jegelik. Az LMP viszont csak akkor venne részt a koordinációban, ha a Jobbik és az MSZP megegyezik. Március 19-e az ultimátum végső határideje.
Ha tehát a Jobbik valóban nem áll össze senkivel, bár 19-ig sok víz lefolyik még a Dunán, úgy tűnik, nemhogy összellenzéki koordináció nem lesz, de még baloldali pártok közötti egyeztetés is kérdéses.
Túlélési stratégia
Formálisan lesznek ugyan egyeztetések, de valódi megállapodásra egy-két körzeten túl nem lehet számítani. A Juhász Péter által összehívott belvárosi ellenzéki egyeztetésre a Jobbik el sem ment, s a megjelent pártok nem rendelkeztek mandátummal, hogy a visszalépésről megegyezzenek – mondta Kiszelly Zoltán politológus az M1 Szemtől szembe című műsorában.
Szerinte az ellenzéki pártoknak kevés esélyük van leváltani a kormányt, továbbra is csak egyéni túlélési stratégiákat követnek és csak egymás rovására tudják egyéni céljaikat elérni.
Nem állnak Gyurcsánnyal egy színpadra
Deák Dániel, a Figyelő főmunkatársa szintén úgy vélte, nem érdekük az összefogás. A Jobbik-szavazók lemorzsolódnak, a megmaradt tábor kiábrándul, és számukra nem szimpatikus, hogy Vona Gábor egy ilyen alkuval Gyurcsány Ferencet segítené a hatalomba. Ezt tudják a Jobbikban is, ezért nem is merik nyíltan kimondani, hogy bármilyen háttéralkut kötöttek volna.
Kiszelly Zoltán szerint ugyanez érvényes az LMP-re, vagyis nem állhatnak Gyurcsány Ferenccel egy színpadra, ám a pénzért, befolyásért, a Soros-terv végrehajtásáért egymásra vannak utalva.
Szentesen tárgyalt – feltehetően helyi DK-s vezetőkkel – Vona Gábor nemrég, s ezzel kapcsolatban Kiszelly Zoltán azt mondta, hogy valamilyen háttéregyeztetés zajlott feltehetően, ám nem merik felvállalni. Nincs ellenzéki összefogás, hiszen megosztottak az ellenzéki pártok, a szavazók pedig nem követnék ezt az összeborulást – fogalmazott Kiszelly Zoltán.
Az MSZP bajban van
Deák Dániel úgy vélte, az MSZP-nek lenne a legnagyobb érdeke az együttműködésre, hiszen az MSZP–Párbeszéd szövetségnek a 10 százalékot is nehéz lenne megugrania. Az MSZP bajban van, a brand megkopott, és joggal tart attól, hogy a DK vagy az LMP elszipkázza a megmaradt szavazókat – húzta alá.
Kiszelly Zoltán arról is beszélt, hogy a DK célja az 5 százalék elérése, vagyis a parlamentbe jutás alanyi jogon. Gyurcsányék ledarálják a kisebb pártokat, szavazóikat megpróbálják beszippantani – fűzte hozzá a politológus.
Karácsony gergely az utolsó remény
A baloldali szavazók mindig ahhoz húznak, aki potensebb alternatívát tud felmutatni; 2014-ben az MSZP volt a domináns párt, most már ez nem mondható el, mivel az LMP olyan programot hirdetett, amellyel át tudták csábítani a szavazókat. A baloldali szavazók számára már nem a márka fontos, hanem keresik a szervezettebb pártokat, akik sokkal erősebben tudnak fellépni – húzta alá Deák Dániel. Hozzátette azt is, hogy az MSZP utolsó reménye Karácsony Gergely, annak ellenére, hogy az általa meghirdetett árnyékkormányban egyetlen MSZP-s politikus sincs. Az MSZP már nem tud felvenni alkupozíciót vele szemben, de benne reménykednek, hogy megmenti a pártot – fogalmazott.
Kiszelly Zoltán aláhúzta, hogy ha a Békemeneten nagyságrendekkel többen lesznek, akkor az ellenzék azt látja, hogy a Fidesz utcahosszal vezet, ezért a széthúzás fog erősödni.
A politológus az ellenzéki pártok esetében anyagi megfontolásokat is figyelembe vett, erről bővebben a hirado.hu oldalon olvashatnak, ahol az adás felvétele is elérhető.