Európában már harmadik éve emelkedik a drogok miatti halálesetek száma – írta az Európai Unió drogügynöksége. A jelentés szerint 2015-ben 8441 ember vesztette életét emiatt a vizsgált államokban, az uniós országok mellett Norvégiában és Törökországban. A túladagolások csaknem felét Nagy-Britanniában és Németországban regisztrálták, az esetek 81 százalékában mutattak ki opioidokat. Ennek egyik oka, hogy az utóbbi években jelentősen nőtt a heroin tisztasága, az ára viszont számottevően csökkent. A kábítószer-probléma hatása óriási kihívást jelent; Európában több mint 93 millióan próbálták ki a tiltott stimulánsokat. A legutóbbi adatok szerint a fiatal felnőttek körében az elmúlt években csökken a cannabis fogyasztása, de az ecstasy, a kokain és az amfetamin használata 2007 óta folyamatosan erősödik, ahogy az új szintetikus pszichoaktív anyagok is egyre elterjedtebbek. A fiatalok számos veszélynek vannak kitéve: 2009 és 2016 között Európában már 25 nagy hatóanyag-tartalmú szintetikus opioidot fedeztek fel, amelyekből csak egészen kis mennyiségre van szükség több ezer adag előállításához. Ezek a szerek Európában még mindig komoly közegészségügyi problémát okoznak.

A hatóságok számára komoly kihívást jelent a marihuánaültetvények felszámolása
Magyarországon viszont a szintetikus szerek helyett továbbra is a marihuána a legkedveltebb és leggyakrabban használt kábítószer. A 2015-ös felmérés szerint ezzel egy időben az alkalomszerű, de nagy mennyiségű alkoholfogyasztás gyakorisága magasabb volt Magyarországon az összes többi vizsgált ország – az unió 28 tagállama mellett Törökország és Norvégia – átlagánál. Az Egészségügyi Világszervezet tavalyi felmérése szerint viszont az alkoholfogyasztás terén hazánk a 10. helyen végzett.
Az éves európai kábítószer-jelentés elsődleges célja, hogy a hatóságok hozzájussanak a szükséges elemzéshez, útmutatáshoz és eszközökhöz annak érdekében, hogy a veszélyt egész Európában közösen felszámolják a lakosság egészségének védelmében, valamint hogy megállítsák az Európában és azon kívül működő bűnszervezeteket, elzárva őket a kábítószerekből származó hatalmas profittól. Európában összesen 620-féle, interneten árult szintetikus anyagot tartanak számon, amelynek jelentős része Kínából érkezik. Csak tavaly 66 új pszichoaktív szer jelent meg, tehát hetente egynél több új szer került piacra. A most kapható kábítószerek száma még mindig kiemelkedően nagy: míg 2013-ban nagyjából 350, addig 2016 végére összesen 620 pszichoaktív anyag jelent meg.
A kokainhasználat a nyugat- és dél-európai országokban jelentősebb – ami a határkikötők és a csempészútvonalak elhelyezkedéséből is látható –, míg az amfetaminszármazékok használata Észak- és Kelet-Európában terjedt el jobban. A mind gyakoribb kokainhasználatot és hozzáférhetőséget mutatja az is, hogy utóbbi években a lefoglalások száma és a lefoglalt mennyiség egyaránt emelkedett: 2015-ben mintegy 87 000 kokainlefoglalást jelentettek, ami csaknem 70 tonna kokaint jelentett.