Számos egyszerűsítést vezetne be a kormány annak érdekében, hogy a jövőben minél többen válasszák a kisgyermeknevelői pályát, és a most középfokú végzettségű szakemberek közül minél többen szerezzenek felsőoktatási végzettséget – közölte a család, ifjúsági és nemzetközi ügyekért felelős államtitkár. Novák Katalin kiemelte: a csecsemő- és kisgyermeknevelő szak 2009 óta működik, hat féléves alapképzésként, 12 felsőoktatási intézményben. A hallgatók 97 százaléka államilag finanszírozott képzésben végzi tanulmányait.
– Átlagosan kétszázan végeztek ezen a szakon nappali és levelező tagozaton az utóbbi három évben. A jelentkezők száma háromszorosára nőtt 2015-höz képes – hangsúlyozta az államtitkár, hozzátéve: minél több bölcsődei kisgyermeknevelőnek szeretnék lehetővé tenni, hogy felsőfokú végzettséget szerezzen.
Novák Katalin kijelentette: a középfokú végzettségű kisgyermeknevelők béremeléséről a múlt héten döntöttek, jövőre másfél milliárd forint áll rendelkezésre, ez átlagosan 12 százalékos, bruttó 17 ezer forintos növekedést jelent majd havonta. Hozzátette: idén januártól a felsőfokú végzettségű bölcsődei kisgyermeknevelőknek, szakembereknek – mintegy 900 érintettnek – havi 40-60 ezer forinttal nőtt a bére.
Közben kiderült, sajátos módon vágta át a fiatal szakorvosok béremelésével kapcsolatos gordiuszi csomót az Egészségügyi Államtitkárság.
Mint ismeretes, mintegy száz fiatal orvos a szakorvosi képzésből kikerülve elveszítette a korábbi nettó 150 ezer forintos ösztöndíjat, helyette csak 107 ezer forint béremelést kapott. Az új szabályozás szerint az érintettek most választhatnak a korábbi támogatás és az alapbéremelés között, és amennyiben a dolgozó összességében mégis kevesebb bért kap, korrekcióra is lehetőség lesz.