A szakképzési centrumok várják azoknak a fiataloknak a jelentkezését, akiknek idén nem sikerült a felsőoktatásba bekerülni – mondta tegnap Pölöskei Gáborné, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára. A mintegy 33 ezer érintettet az Oktatási Hivatal levélben értesíti a szakképzési lehetőségekről, így az elérhető szakmákról, az ösztöndíjakról és a képzési formákról.
Kiemelte: az első és a második szakma megszerzése is ingyenes, a fiatalok nappali, levelező és esti képzési formára is jelentkezhetnek, utóbbi kettő esetén a tanulmányaik mellett munkát is vállalhatnak. A szakképzésben részt vevő diákok a tanulmányi eredményeiknek megfelelő ösztöndíjban részesülnek, ilyen például a Szabóky Adolfról elnevezett ösztöndíj, amelyre a hiányszakmát választó diákok lesznek jogosultak – jegyezte meg Pölöskei Gáborné. Tájékoztatása szerint a Szabóky-ösztöndíj mértéke a tanulmányi eredménytől függően a szakközépiskolában havi 10 000–35 000, a szakgimnáziumban 20 000–50 000 forint.

A centrumok a keresett munkakörökre készítenek fel
A helyettes államtitkár a hiányszakmák közül említette a szakácsot, a logisztikai ügyintézőt, az ápolót és a hegesztőt. Szólt arról is, hogy azok a fiatalok, akik gimnáziumban végeztek, kétéves technikusképzésen vehetnek részt a szakgimnáziumokban, vagy egyéb szakmát is választhatnak. Az országban 44 szakképzési centrumban 367 iskola várja a jelentkezőket, akik 238 szakma közül választhatnak.
Hiányszakmák megyénként
Éppen egy tucat megyében keresnek ácsot, úgy tűnik, ez az egyik legkeresettebb foglalkozás. Aki pályaválasztás előtt áll, érdemes megnéznie a www.nive.hu internetes oldalon a Szakképzési centrumok címszó alatt lévő hiány-szakképesítési lista megyénkénti bontását, amelyből kiderül, hogy cukrászra és családi gazdálkodóra nemcsak Bács-Kiskun, hanem Baranya megyében is nagy az igény. Békés gépi forgácsolót, Borsod-Abaúj-Zemplén asztalost, Csongrád kőművest, Fejér autószerelőt, Győr-Moson-Sopron festő-mázoló-tapétázót, Hajdú-Bihar elektronikai technikust, Heves villanyszerelőt, Jász-Nagykun-Szolnok hegesztőt, Komárom-Esztergom húsiparitermék-gyártót, Nógrád ipari gépészt, Pest péket, Somogy szerszámkészítőt, Szabolcs-Szatmár-Bereg burkolót, Tolna női szabót, Vas ruhaipari technikust, Veszprém szerszámkészítőt, Zala pedig kárpitost keres.