A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) mellett a BRFK is nyomozást folytat a Spéder Zoltán nagyvállalkozó érdekeltségébe tartozó társaságok ügyleteivel kapcsolatban, tudta meg a Magyar Idők. A vizsgálat 2016. október 3-án magánszemélyek feljelentése alapján indult különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt a BRFK korrupciós és gazdasági bűnözés elleni főosztályán. A BRFK sajtóosztályán annyit közöltek lapunkkal: a 01000-1150/2016. bűnügyi számon folyó nyomozásban még nincs gyanúsított.
Ugyanerről a bűnügyi számról érdeklődött írásban Szakács László (MSZP) országgyűlési képviselő a legfőbb ügyésznél. Polt Péter válaszában azt írta: a nyomozás három ügyrészt fog át. Az első esetében a nyomozás tárgya a nyilvánosan működő részvénytársaság által bennfentes információ felhasználásával saját részvény megvásárlására kötött tőzsdei ügylet: itt bennfentes kereskedelem bűntette gyanúját vizsgálják.

Vizsgálatok sora folyik az egykori bankárhoz közel álló cégek ügyében
A második ügyrésznél a hatóság a nyilvánosan működő részvénytársaság és annak tagja által saját részvényre, mások tőkebefektetési szándékának a befolyásolása végett bonyolított tőzsdei adásvételi ügyletet vizsgálja, amelynek kapcsán tőkebefektetési csalás bűntett gyanúja merül fel. A harmadik ügyrésszel kapcsolatban a nyomozás a nyilvánosan működő részvénytársaság által a leányvállalatán keresztül intézett két adásvételi szerződésre terjed ki. A nyomozás jelenlegi adatai szerint itt az okozott vagyoni hátrány az 500 millió forintot mindkét szerződés ügyében meghaladta, így a nyomozás különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette miatt folyik.
Pénteken írtunk arról, hogy december 11-ig hosszabbította meg a Legfőbb Ügyészség a Spéder Zoltán nagyvállalkozó érdekeltségeivel kapcsolatosan a Nemzeti Nyomozó Iroda vizsgálatainak határidejét. Az iroda korrupció és gazdasági bűnözés elleni főosztálya 2016-ban kezdte vizsgálni a Magyar Posta Zrt. és az FHB Jelzálogbank Nyrt. között létrejött részvényadásvételi szerződést, az FHB Jelzálogbank kötvénykibocsátását, a Magyar Posta tulajdonában álló gazdasági társaságok értékesítését, a takarékszövetkezeti rendszer integrációja során kötött egyes szolgáltatási szerződéseket. Ez utóbbiban nem találtak bűncselekményt, az első háromban azonban tart a nyomozás.