Református egyházi vezetőkre támadtak kedden az Országgyűlés alakuló ülése után a Kossuth téren. Az egyház közlése szerint Szenn Pétert, a Horvátországi Református Keresztyén Kálvini Egyház püspökét, Huszár Pált, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának világi elnökét és Gér Andrást, az egyház zsinati tanácsosát a rendőröknek kellett védelmükbe venniük, mivel a demokráciáért kiáltó tüntetők egy csoportja közrefogta, lökdöste és köpködte őket.
– Ami történt, megdöbbentő. A rendszerváltozás utáni Magyarországon hasonló gyűlölettel még nem találkoztam – mondta a Magyar Időknek Gér András. A zsinati tanácsos szerint a történetek azt bizonyítják, hogy a tüntetők egy része nem azért ment az Országházhoz, hogy kiálljanak az általuk fontosnak vélt értékekért, pusztán a békétlenséget akarták szítani. Gér András hozzátette: „Egyikünk sem tekint haraggal a tüntetőkre. Nem teszünk feljelentést, mert sokkal fontosabb a béke. A keresztyén ember pedig megbocsát az ellene vétkezőnek.” Gér András köszönetet mondott a rendőröknek és azoknak is, akik – több kormánypárti és ellenzéki politikussal egyetemben – tegnap együttérzésükről, támogatásukról biztosították őket.
– Nem lepett meg a református püspököt és a zsinat világi elnökét, tanácsnokát vegzáló tömeg viselkedése – válaszolt a Magyar Idők kérdésére Osztie Zoltán belvárosi katolikus plébános, majd kifejtette: a tüntetők csak rombolni szeretnének, magatartásuk anarchista és destruktív. Az ellenzéki politikusok közül nyilvánosan csak Karácsony Gergely ítélte el a támadást. A Párbeszéd társelnöke Facebook-oldalán fejezte ki szolidaritását. A hallgatás – különösen a Demokratikus Koalícióé – persze nem meglepő. A balliberális oldal évek óta uszít a történelmi egyházak ellen, és a Fidesz–KDNP elvtelen szövetségeseinek igyekszik beállítani azokat.
A hangulatkeltésben a Gyurcsány-párt jár az élen, amelynek EP-képviselője, Niedermüller Péter februárban odáig merészkedett, hogy lényegében lenácizta a reformátusokat. Egészen pontosan úgy fogalmazott, hogy „a református egyház híveinek körében igencsak visszhangra talált a Jobbik eredeti szellemisége”. Aztán kifejtette pártja nézetét arról, hogy a kálvinisták az Egységes Magyar Izraelita Hitközséghez hasonlóan eladták magukat Orbán Viktornak.
– Mindenkinek joga van a szabad véleménynyilvánításhoz, azonban ez tettleges becsületsértés és garázdaság. A Lónyai Utcai Református Gimnázium egykori diákjaiként is tűrhetetlennek tartjuk, hogy keresztény felekezetek vezetőinek Európában bárhol, különösen Magyarországon ehhez hasonló támadásokat kell elszenvedniük. Újra annak vagyunk tanúi, hogy épp azok nem tisztelik a vallás és a politikai meggyőződés szabadságát, akik ezen értékekre hivatkozással tüntetnek – írta közleményében Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője és Gulyás Gergely, a Fidesz alelnöke.
A politikusok arra kérik a hatóságokat, hogy indítsanak eljárásokat a történtek kivizsgálására, valamint felszólítják az ellenzéki pártokat, hogy tegyék világossá: ők is elítélik az általuk felhergelt tüntetők botrányos megnyilvánulásait.
Frusztrációnak tűnik
A Nézőpont Intézet vezetője szerint az április 8-i választás óta rendezett tüntetések a frusztráció jeleinek tűnnek, levezető gyakorlatok, a tiltakozóknak pedig se egyértelmű vezetője, se programja, se meghatározott célja nincs. Mráz Ágoston Sámuel az M1 aktuális csatorna kedd esti műsorában azt hangsúlyozta: nem egyértelmű, hogy a tiltakozók kormánybuktatást vagy 2022-re kompetensebb és sikeresebb ellenzéket akarnak. Megemlítette: Orbán Viktor miniszterelnök minden demokratikus gesztust megtett annak érdekében, hogy a megmozdulások erőszak, atrocitások nélkül záruljanak. Mint mondta, a kormánypártok a négy évvel korábbinál is világosabb felhatalmazást kaptak a folytatásra, és ehhez a nagyon egyértelmű és elsöprő eredményhez képest sikerült növelniük a támogatásukat a legfrissebb felmérések alapján.