A Miniszterelnöki Kabinetiroda egyik feladata egyetértési pontokat találni a választókkal a kormány által fontosnak ítélt ügyekben, a foglalkoztatás, a családtámogatás és az illegális bevándorlás terén – mondta tegnap Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszterjelölt az Országgyűlés gazdasági bizottságának alakuló ülésén. A tárcavezetői kinevezését megelőző meghallgatáson a jelölt azt mondta: a kormány továbbra is arra törekszik, hogy segély helyett munkát biztosítson mindenkinek, bővítse a családok adókedvezményeit és a gyermeket nevelők támogatását.
A tárca várományosa közölte azt is, hogy a Stop, Soros! törvénycsomagról és az ahhoz kapcsolódó alkotmánymódosítás előkészítéséről a kormány a következő hetekben intézkedik, hogy azokkal a május 23-i első kormányülés már foglalkozhasson, és június elején megkezdődhessen az országgyűlési tárgyalásuk is (ide tartozik, hogy Orbán Viktor is hasonlóan nyilatkozott tegnap a varsói látogatásán; a kormányfő azt mondta: amint megalakul az új magyar kormány, megtartotta első ülését, azonnal benyújtják az Országgyűlés elé a Stop, Soros! törvénycsomag és az alkotmánymódosítás tervezetét).
Rogán Antal az Országgyűlés igazságügyi bizottságában is megismételte: változatlan célok mellett, a változó körülményekre tekintettel szigorítana a kormány a Stop, Soros! törvényjavaslaton, amelyhez az alkotmányos alapokat is meg kell teremteni. Szavai szerint a 2016-ban tervezettnél „lényegesen erősebb és szélesebb körű alaptörvény-módosítás” várható még a nyár előtt. A jogszabálynak minden olyan tevékenységet meg kell akadályoznia, amelynek célja, hogy Magyarország területére a magyar törvények megkerülésével, a nemzeti szuverenitás megsértésével, illegálisan hozzanak be bevándorlókat.
Mint mondta, jelenleg külföldről támogatott szervezetek nyújtanak segítséget ehhez. Rogán Antal Európában egyedülálló, példaértékű intézménynek nevezte a nemzeti konzultációt, amelynek segítségével eddig is kialakították a kormányzás alapköveit jelentő egyetértési pontokat, a segély helyett munka alapelvét, a család- és gyermekvállalás elsődleges kérdéssé tételét, az illegális bevándorlás megállítását. Utóbbiról elmondta: ha szükséges, a témában tartanak még konzultációt.

Rogán bejelentette az újabb konzultációt is
Fotós: Máthé Zoltán
Kész újragondolni a személyi jövedelemadó (szja) egyházaknak felajánlható 1 százalékával összefüggő kérdéseket Semjén Zsolt tárca nélküli miniszterjelölt, aki erről kinevezés előtti meghallgatásán beszélt az igazságügyi bizottságban. A kereszténydemokrata politikus példaként hozta, hogy az szja-csökkentés hatással van a támogatási rendszerre is, ezért felvetette, hogy a forrásokat a GDP-hez kellene kötni, mert az előbbi bizonytalanságokat eredményez. Véleménye szerint az egyházalapítás kérdését szélsőségesen liberális szempontrendszer szerint dolgozták ki, ettől függetlenül működik a magyar egyházpolitika.
A közigazgatási felsőbírósággal kapcsolatos munka eredményes befejezését nevezte egyik fő célkitűzésének az igazságügyi miniszteri posztra jelölt és a tárcát eddig is vezető Trócsányi László a kinevezés előtti meghallgatásán hétfőn az Országgyűlés igazságügyi bizottságában. Trócsányi hangsúlyozta, hogy a bírói függetlenség a demokrácia állócsillaga. Továbbra is szigorú büntetőpolitikát ígért, és fontosnak nevezte az áldozatvédelmet is.
Tíz évre szóló Budapest-stratégia mielőbbi elfogadását nevezte meg egyik fő feladataként a Miniszterelnökség élére jelölt Gulyás Gergely az igazságügyi bizottságban tartott meghallgatásán.
A Budapestért és az agglomerációért felelős államtitkárságról szólva jelezte: az önkormányzati hatásköröket semmilyen formában nem érinti az új szervezeti egység működése.